Subotica: Osobe sa intelektualnim invaliditetom imaju pravo na kognitivnu pristupačnost

SUBOTICA – Osobe sa intelektualnim invaliditetom imaju pravo na kognitivnu pristupačnost, odnosno na lako razumljiv jezik kao preduslov za njihovo uključivanje i aktivno učešće u životu zajednice – poruka je sa tribine „Kaži mi tako da razumem“ koja je povodom Međunarodnog dana ljudskih prava održana u prostorijama Udruženja za podršku osobama sa psihofizičkim smetnjama „ZaJedno“.

Učesnici tribine bili su predstavnici udruženja koje se bave osobama sa smetnjama u razvoju, obrazovnih i institucija socijalne zaštite, te lokalne samouprave.

„Kaži mi tako da razumem“ ili kognitivna pristupačnost za cilj ima da ukaže na potrebu da u komunikaciji sa osobama sa intelektualnim invaliditetom koristimo jezik koji će oni lako razumeti, pojašnjava voditeljka omladinskog programa u Udruženju „ZaJedno“, defektolog Ivana Petin.

Foto: Vojvodina uživo

„Tako da možemo da se potrudimo da naš jezik bude što jednostavniji, da ostvarujemo češći kontakt pogledom, da ipak tu i tamo obratimo pažnju i gledamo da li nas je ta osoba razumela, da naše rečenice budu kratke, jednostavne, da smo nedvosmisleni i da naravno svakodnevno imamo razumevanja za to da su oni često zbunjeni, uplašeni i da su dugo godina bili osuđeni na podršku drugih, roditelja, staratelja… Tako da im je potrebno pružiti podršku u osamostaljivanju na sve moguće načine“ – dodaje Petin.

Iz lokalne samouprave poručuju da je komunikacija veoma važna, a da je taj vid inovativnog pristupa prisutan u mnogim strategijama na republičkom nivou, te da je i Grad Subotica u obavezi da preduzme sve neophodne korake da osobama sa intelektualnim invaliditetom pomogne da budu ravnopravni članovi društva.

„Ako govorimo o izgradnji inkluzivnog društva to znači da svi mi moramo biti ravnopravno zastupljeni, ravnopravno uvaženi, a ako nemamo međusobnu komunikaciju, ako se ne razumemo, ja vas pitam – na koji način zaista poštujemo svakog našeg pojedinca. To je ono što je najvažnije u ovom momentu i to je ono što je inovativni pristup, a to je pravo na komunikaciju.Drago mi je što je Dan ljudskih prava posvećen upravo ovom ljudskom pravu, a to je pravo na komunikaciju i pravo na međusobno razumevanje“ – istakla je članica Gradskog veća za socijalnu zaštitu i zdravstvo.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.