SUBOTICA – Istorijski arhiv Subotica organizovao je još jedan međunarodni arhivistički skup – 15. subotički Arhivski dan sa temom „Arhivi ustanove kulture ili…“.
Skup je okupio zvanice iz zemlje i regiona, a sudbina većine arhiva je ista, mesta za nove spise nema, pa se digitalizacija nameće kao jedno od rešenja za budućnost.
Subotički istorijski arhiv čuva građu koja seže od polovine 18.veka i koja se meri u milionima listova, tačnije oko 80 miliona, što je količinski oko osam kilometara. Na glavno pitanje ovogodišnjeg skupa – da li su arhivi ustanove kulture, direktor Stevan Mačković odgovara da jesu, ali isto tako suočavaju se sa brojnim problemima, koji su karakteristični i za druge zemlje učesnice skupa.
„Svu tu građu treba negde čuvati i smestiti, i onda se javljaju problemi, jer nemamo dovoljno prostora. Na sedam lokacija su naši depoi i sad smo trenutno u takvoj situaciji da ne možemo da primimo nijedan jedini dokument, nijedan jedini dužni metar više ne možemo da primimo“ – kaže Mačković.
Slične probleme imaju i u susednoj Hrvatskoj gde se ulaže u gradnju arhivskih zgrada i digitalizaciju. „Kada se govori o ustanovama kulture, arhivi su na margini, jer su biblioteke i muzeji više otvoreni za javnost, a zapravo su neotkriveno blago“, ističe Vlatka Lemić sa Sveučilišnog arhiva Zagreba.
Na skupu su se mogli čuti referati 10 arhivista iz Srbije, Hrvatske i Mađarske.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.