SUBOTICA – Izmena gradske Odluke o upravljanju komunalnim otpadom, obeležila je 29. zasedanje Skupštine grada, na čijem se dnevnom redu našlo deset tačaka.
Trenutna situacija sa odlaganjem smeća polako će se preseliti u zaborav, jer su pred Suboticom novine u tretmanu i odlaganju otpada. Regionalna deponija i JKP „Čistoća i zelenilo“ načinili su neophodne korake za modernizaciju i unapređenje tretiranja otpada, što će u narednom periodu doneti određene novine, poput uklanjanja gradske deponije „Aleksandrovačka bara“, odlaganja industrijskog i neopasnog otpada, ali i primarne selekcije otpada. Izglasavanjem izmene Odluke o upravljanju komunalnim otpadom stvoreni su uslovi da se nova naseljena mesta uvode u sistem sakupljanja komunalnog otpada. To znači da će brojni građani prigradskih mesnih zajednica, umesto dosadašnjih kesa za smeće, dobiti kante za sakupljanje odnosno odlaganje komunalnog otpada.
Direktor JKP „Čistoća i zelenilo“ Slobodan Milošev kaže da se količina ukupnog odveženog otpada u Regionalnu deponiju konstantno povećava i da će u januaru to iznositi 50 odsto.
„Krajem decembra nam stiže pet novih vozača velikih kamiona za odvoženje smeća i imaćemo dodatno uključeno 15 autosmećara, i već u januaru smo na polovini od ukupnog broja otpada. Sve dalje ćemo raditi u skladu sa Regionalnim planom upravljanja otpadom u saglasju sa resornim ministarstvom i očekujemo da u toku 2023. godine 100 odsto smeća završi na Regionalnoj deponiji. To podrazumeva uključivanje svih prigradskih naselja. Mi ćemo do juna meseca uključiti 4.000 prigradskih domaćinstava putem tipskih kanti, i sav prikupljen otpad ćemo odmah odvoziti na deponiju. Tokom naredne godine predviđena je nabavka kanti i za ostala domaćinstva, Grad je obezbedio oko 30 miliona dinara, i kada te kante pristignu, mi ćemo pokriti prigradska naselja.“
Milošev je dodao i da će se gradska deponija „Aleksandrovačka bara“ vremenom ukloniti i da je za nju urađen projekat sanacije i kultivacije.
„Pristupićemo prvoj fazi, odnosno izgradnji obodnog nasipa, da bismo deponiju zaštitili od podzemnih voda, a nakon toga planiramo da konkurišemo za sredstva sa kojim bi u potpunosti zatvorili i sanirali deponiju. Realno je da sve zacrtano ostvarimo do 1. januara 2024. godine, kako je predviđeno planom.“
Lokalni plan upravljanja otpadom predviđa uvođenje sistema dve kante za sortiranje otpada, a da bi se to ostvarilo, neophodno je i da Regionalna deponija dostigne potreban nivo, ali i da zaživi sakupljanje smeća u zelenim kantama na nivou svih prigradskih mesnih zajednica, objašnjava sekretar Sekretarijata za komunalne delatnosti, Radoslav Vukelić.
„Nakon toga će se pristupiti uvođenju plavih kanti, gde će se u skladu sa prethodno usvojenim aktima raditi na razvrstavanju otpada na licu mesta, odnosno u domaćinstvima. Definisali smo rok za realizaciju ovog projekta, u skladu sa kapacitetima JKP „Čistoće i zelenila“ i Regionalne deponije, i u narednom periodu idemo po segmentima jer je fizički nemoguće odmah pokriti celu teritoriju, ali ćemo se truditi da sve ostvarimo u što kraćem roku, i da građani u bliskoj budućnosti imaju dve kante za odlaganje komunalnog otpada.“
Pored ove tačke, odbornici su izglasali i četiri rešenja o izmenama programa poslovanja pojedinih javnih i javno-komunalnih preduzeća, izglasana su i četiri kadrovska rešenja, a na početku sednice potvrđen je mandat odborniku Vinku Stantiću iz redova DSHV.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.