SUBOTICA – Dan pobede nad fašizmom – deveti maj, obeležen je i u Subotici komemoracijom i polaganjem venaca na Spomenik žrtvama fašizma.
9.maj 1945.godine je jedan od najznačajnijih datuma, ne samo u 20.veku , već u celoj ljudskoj istoriji, poručio je gradonačelnik Subotice, Stevan Bakić i dodao da je na taj dan pre 78 godina završen najveći i najrazoniji ratni sukob u istoriji ljudskog roda. Kapitulacijom nacističke Nemačke i saveznik okončani su razaranja, stradanja i najsuroviji zločini koje je čovečanstvo videlo, ali je isto tako poražena i monstruozna ideologija nacizma i fašizma, zaključio je Bakić.
„U Drugom svetskom ratu učestvovalo je više od 80 odsto svetskog stanovništva, stradalo je između 55 i 85 miliona ljudi, a od toga je u nacističkim koncentracionim logorima i zatvorima ubijeno oko 12,5 miliona ljudi. Tačan broj žrtava Drugog svetskog rata nije utvrđen, kao što nije utvrđen ni tačlan broj žrtava na prostoru nekadašnje Jugoslavije. Svojevremeno je objavljen podatak da je poginulo ukupno milion i 706 hiljada ljudi, među kojima nešto više od 300.000 boraca. Istorijskoj pobedi na nacizmom i fašizmom doprinos je dala i Subotica u kojoj su antifašistički pokret činili ljudi različite nacionalne i verske pripadnosti, socijalnog statusa i obrazovanja, ali ujedinjeni u borbi za slobodu. U Drugom svetskom ratu stradalo je više od 7.000 građana Subotice, koja se ponosi svojom antifašističkom tradicijom, neguje sećanja na žrtve antifašističke borbe i čuva svoje antifašističke tekovine.“
Bakić je dodao i da i dalje moramo biti posvećeni otkrivanju pune istine o genocidu počinjenom u logoru Jasenovac i drugim stratištima širom NDH gde su ubijeni mahom Srbi, Jevreji i Romi.
„Sećanje na antifašizam nosi snažnu poruku neodrživosti jednoumlja i diskriminatorskog odnosa prema nekome ko je drugačiji. Ideali onih koji su u Drugom svetskom ratu pobedili nacizam i fašizam bili su sloboda, ravnopravnost svih naroda i njihovo pravo da budu svoji na svome. Za te iste vrednosti Srbija predvođena predsednikom Aleksandrom Vučićem zalaže se i danas.“
Komemoraciju je organizovala lokalna samouprava i Gradski odbor SUBNOR-a, a venci su položeni i i u Spomen parku na Pravoslavnom groblju u Dudovoj šumi.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.