SUBOTICA – U Zadužbini Dušana Radića će od 22. do 28.aprila biti održana još jedna Nedelja pravoslavlja, kulturno-duhovna manifestacija u organizaciji Srpskog kulturnog centra „Sveti Sava“.
Ove godine od 22. do 28. aprila biće održano sedam programa u okviru Nedelje pravoslavlja koja je po svom sadržaju, broju učesnika i predavača najveća stalna manifestacija.
22. aprila u 19 časova će početi Nedelja pravoslavlja svečanim otvaranjem, pojanjem Mešovitog hora SKC“Sveti Sava“ pozdravnim besedama i otvaranjem samostalne izložbe slika Milinka Ristovića pod nazivom „Suština postojanja našeg“ O izložbi slika i stvaralačkom opusu Ristovića govoriće David Kecman.
Milinko S. Ristović rođen 1953. godine u Draganiću kod Raške. Učio slikarstvo na Višoj pedagoškoj školi u Beogradu i Pedagoškoj akademiji na Univerzitetu ,,Sv. Kliment Ohridski” u Bitolju sa zvanjem profesor slikarstva. Do sada je imao 43 samostalne izložbe i preko 100 kolektivnih u zemlji i inostranstvu. Učestvovao na više međunarodnih i domaćih likovnih kolonija.
23. aprila u 19 časova na književnoj večeri knjigom “Poetički izazovi i drugi ogledi“ biće predstavljeno stvaralaštvo dr Marka Nedića- i njegovo viđenje književnosti našeg vremena. Gosti književne večeri biće Mileta Aćimović Ivkov – pesnik i književni kritičar, prof. dr Petar Pjanović, Sanja Perić i autor Marko Nedić.
MarkoNedić Književni kritičar, istoričar književnosti, prozni pisac i esejista Marko Nedić rođen je 1943. godine u Gajtanu, opština Medveđa, Srbija. Gimnaziju je završio u Vrbasu, a Filološki fakultet u Beogradu, na grupi za jugoslovensku i opštu književnost.
Magistrirao je na Filološkom fakultetu s radom “Proza Rastka Petrovića“, doktorirao na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu s radom “Poetički osnovi proze Miroslava Josića Višnjića“. Član je Upravnog odbora Matice srpske u Novom Sadu, UO Udruženja književnika Srbije i UO Zadužbine Miloša Crnjanskog, takođe je član Odbora za književnost Zadužbine Ilije M. Kolarca, Programskog saveta književne manifestacije Savremena srpska proza u Trsteniku i Programskog saveta Zadužbine „Dositej Obradović“ u Beogradu.
Sekretar je Odbora za književnost i jezik Matice srpske i predsednik Saveta Filozofsko-književne škole u Kruševcu. Član je Uređivačkog odbora Antologijske edicije Deset vekova srpske književnosti koju priprema i objavljuje Izdavački centar Matice srpske. Bio je član redakcije časopisa Savremenik, Književnost i Relations. Za književni rad, za prozu, dobio je Nagradu lista Mladost i nagradu časopisa Književnost, a za kritiku i esejistiku nagrade “Isidora Sekulić“ i “Milan Bogdanović“.
24. aprila u 19. časova tribina posvećena jubileju „ Dva veka Letopisa Matice srpske“ Letopis Matice srpske je književni časopis koji u čitavom svetu najduže, a bez većih prekida izlazi još od 1824. godine.
Deluje neobično i čudesno podatak da je takvu tekovinu stvorila upravo srpska kultura, tako često izložena prekidima razvojnih kontinuiteta. Pokrenut u Novom Sadu pod nazivom Serbska letopis, a štampan u Budimu, ovaj časopis je, po zamisli njegovog pokretača Georgija Magaraševića, postao centralno mesto na kojem su izlagani rezultati srpskog književnog i naučnog stvaralaštva. Uz to, Letopis se sistematski bavio saznanjima koja u središte pažnje stavljaju jezik, književnost, istoriju, religiju, folklor i kulturu ne samo srpskog naroda nego i celog slovenskog sveta. Gosti večeri će biti dr Dragan Stanić , predsednik Matice srpske; Selimir Radulović glavni urednik Letopisa Matice srpske
25. aprila u 19 časova u Zadužbini Dušana Radića biće održana duhovna tribina na kojoj će biti predstavljene knjige „Priče iz nezaborava 1“, „Priče iz nezaborava 2“ i „Susreti sa starcima“ Episkopa Hvostanskog Alekseja koji će biti i gost duhovne tribine.
26. aprila u 19 časova književno veče na kojem će biti predstavljena knjiga „Pesma o tri sveta“ dr Vladimira Pištala dobitnika nagrade „dr Špiro Matijević“ za za najbolju knjigu u 2023. godini, nagrade Matice srpske „ Beskrajni plavi krug“ za 2023. godinu , nagrade „Borisav Stanković“ 2023.godine za celokupan književni opus.
O knjizi „Pesma o tri sveta“ Vladimira Pištala, jednom od najprevođenijih savremenih pera srpske književnosti, profesoru i doktoru istorijskih nauka, koji je i upravnik Narodne biblioteke Srbije, na književnoj tribini govoriće Nenad Šaponja, Selimir Radulović i dr Vladimir Pištalo.
27. aprila u 19.30 časova na velikoj sceni Narodnog pozorišta biće izvedena predstava „CEVENO I ZLATNO“- priča o onoma koji su preživeli Kosovsku bitku, o onima koji su živeli i morali da se bore za svoju zemlju , priča o Milici i Jefimiji , njihovom žrtvovanju za svoju zemlju i za svoj narod, ali i univerzalna priča o bezuslovnoj ljubavi i žrtvi, koja ipak postaje moguća kroz stradalništvo.
Tekst Božidar Knežević, režija Ivica Vidanović, kostim Verica Rakočević, kompozicija Ninoslav Ademović, scenografija Zoran Čalija Igraju: Jefimija – Jelica Kovačević, Milica-Dragana Vujić. Karte za predstavu su u prodaji na biletarnici Narodnog pozorišta od 7. aprila po ceni od 800 dinara , a za đake , studente i penzionere 500 dinara.
28. aprila u 19 časova poslednje veče u ovogodišnjoj Nedelji pravoslavlja biće „Veče sa Matijom“ gost večeri akademik Matija Bećković
Svi najavljeni programi počinju u 19.00 časova . Izložbu će psetioci moći da pogledaju od 22. aprila 25. maja svakim radnim danom od 10.00 do 14.00 časova. Sve programe zaintersovani će moći da pogledaju na yutube kanalu Srpskog kulturnog centra” Sveti Sava”
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.