SUBOTICA – Subotička lokalna samouprava, Sekretarijat za društvene delatnosti, obavestio je učenike putnike iz srednjih škola da podnesu zahteve za regresirane mesečne karte u međumesnom saobraćaju.
Reč je o učenicima koji su sa teritorije Grada Subotice, a putuju za Bačku Topolu, Kanjižu, Sombor, Novi Kneževac ili neku drugu opštinu.
Učenici slabijeg materijalnog stanja, koji nisu u mogućnosti da plaćaju cenu regresirane mesečne karte u iznosu od 1800 dinara, treba da se obrate Centru za socijalni rad grada Subotice, za oslobađanje plaćanja učešća za cenu mesečne karte, navodi se u obaveštenju, i napominje da se, u skladu sa pravilnikom, učenicima srednjih škola koji su upisani u susedne gradove i opštine na obrazovne profile verifikovane u srednjim školama na teritoriji Grada, putni troškovi ne participiraju. Izuzetno, putni troškovi se participiraju ako u školskoj godini nije otvoreno odeljenje verifikovanog obrazovnog profila na nastavnom jeziku na kojem učenik pohađa nastavu.
„Grad Subotica za putovanje učenika srednjih škola koje se odnosi na gradski, prigradski i međumesni saobraćaj izdvaja iz gradskog budžeta oko 45 miliona dinara, dok je za đake osnovnih škola putovanje autobusom pokriveno u stopostotnom iznosu. Ovo je jedan od načina da se učenicima omogući da se upisuju u srednje škole i biraju profile prema svojim afinitetima i potrebama tržišta rada u sredinama iz kojih dolaze, a ne prema blizini škole i mogućnostima roditelja da finansiraju troškove školovanja” rekla je Jasmina Stevanović, sekretarka Sekretarijata za društvene delatnosti u Gradskoj upravi, i dodala da je ovo samo jedna od mera koju Grad preduzima da bi se učenicima i studentima olakšalo školovanje.
Grad je, naime, raspisao i konkurs za dodelu 30 stipendija učenicima prvih razreda srednjih škola deficitarnih zanatskih zanimanja tehničke struke trećeg stepena stručne spreme. Stipendije u mesečnom iznosu od 3.000 dinara, dodeljuju se za školsku 2022/2023.godinu, a uslovi koje učenici moraju da ispune pored toga da su upisali neki od obrazovnih profila deficitarnih zanatskih zanimanja tehničke struke, jeste da su državljani Republike Srbije i da su prvu godinu upisali kao redovni učenici. Konkurs je otvoren do 9. avgusta.
„Školovanje đaka za deficitarna zanimanja i zanimanja koja i posle školovanja mogu garantovati posao sa dobrom zaradom, uz punu primenu Zakona o dualnom obrazovanju, glavni su izazovi obrazovanog sistema u Srbiji. Sve to treba da obezbedi bolje uslove za mlade ljude, kako oni bi posle školovanja ostali u ovoj sredini. Budući stolari, građevinski radnici, vozači, zidari, keramičari, bravari, zavarivači – pored sigurnog posla nakon sticanja diplome, imaju i dodatni motiv jer mogu da računaju i na gradske stipendije” navodi Stevanović, i podseća da osim ovih 30 stipendija, Grad izdvaja sredstva za stipendiranje 100 studenata, a preko Fonda za razvoj mladih talenata pomažemo 100 talentovane dece i omladine.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.