SUBOTICA – Broj gnezdećih parova modrovrane u zaštićenom području pod upravom JP „Palić-Ludaš“ pre dvadeset godina iznosio je svega četiri, dok ih je danas oko osamdeset.
To je rezultat mera zaštite koji su predstavljeni na konferenciji “20 godina zaštite modrovrane u Vojvodini“. Projekat „Zaštita modrovrane u Vojvodini“ deo je šire inicijative „EU za Zelenu agendu u Srbiji“, a realizuje se uz podršku Evropske unije i Vlade Švajcarske.
Staništa modrovrane nalaze se na rubovima travnatih površina, pašnjaka i livada, gde pronalazi svoj plen – krupnije insekte, vodozemce, gmizavce i sitne sisare, a tokom dve decenije postavljeno je više od 2.200 duplji. Projekat zaštite modrovrane sprovodi se na teritoriji čitave Vojvodine, gde je pre 20 godina monitoringom zabeleženo svega 15 do 20 parova, a sada ih ima više od 300.
„Projekat ima kao kratkoročni cilj da obezbedi gnezdilišna mesta za uspešno gneždenje modrovrane, sada se procenjuje da se naša populacija 90 posto gnezdi u veštačkim dupljama, tako da dugoročni cilj zaštite modrovrane je zaštita travnatih, stepskih, slatinastih staništa i solitarnih stabala i drvoreda“ – dodaje David Grabovac.
JP „Palić-Ludaš“ upravlja sa šest zaštićenih područja, od kojih je u pet stanište modrovrane. Gnezdeća populacija ove vrste tokom dve decenije veća je za čak dvadeset puta, kažu iz Udruženja ljubitelja prirode „Riparia“ i podsećaju da je aktivna zaštita modrovrane započeta 2003.godine.
„Znamo da je modrovrana sekundarna dupljašica, koja se gnezdi u dupljama vrsta koje znaju same da ih naprave, a to su detlići i modrovrana je kasnije zauzima od njih. Prema tome, prvi i ključni faktor njihove zaštite je bio da obezbedimo dovoljan broj takvih duplji. Napravili smo veštačke duplje koje liče na prirodne i počeli smo da ih postavljamo na staništa“ – pojašnjava Oto Sekereš.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.