Subotica: Kroz muziku čuvamo nasleđe

srbski pojci-subotica
SUBOTICA – U organizaciji članova sastava “Srbski pravoslavni pojci”, u Subotici je održan 4. Kamp srpske tradicionalne muzike.

Za samo pet dana, pod mentorstvom Marka Kačarevića i Marije Baljević, moglo se videti da tradicionalna etno muzika nije zaboravljena, a dokaz za to je i veliki broj devojaka koje su se tokom prethodne nedelje s velikom  zainteresovanošću pripremale za javni čas na kome smo čuli stare, izvorne, gotovo zaboravljene numere poput onih  „Stojna moma brazdu kopa”, „Vita jelo de si ladovala”, „Sadil mi deda tri ara luka”, „Ajde dragi d’imo bliže brega”, „Čubro Maro”, „Slance zajde, noć na polje pade”…

Gotovo 40 subotičkih osnovaca i srednjoškolaca prijavilo se na kamp čiji je cilj očuvanje našeg bogatog, tradicionalnog muzičkog nasleđa.

Nije im  bilo teško ni celodnevno učenje, ni pevanje zahtevnih numera koje su njihovoj generaciji potpuno nepoznate, a jedna od najvećih vrednosti kampa je bilo druženje.

Akapela sastav „Srbski pravoslavni pojci”, bavi se očuvanjem srpske tradicionalne muzike,  negujući  prvenstveno duhovnu,  ali i nacionalnu, etno i starogradsku muziku. Od Njegove Svetosti patrijarha srpskog gospodina Irineja  2013. godine dobijaju blagoslov za njihov  dalji  rad na očuvanju srpske muzike.

Vođa sastava Marko Kačarević u razgovoru za portal Vojvodina uživo kaže da je ove godine  mali, petogodišnji, jubilej  od kako rade sa mladima u najsevernijem gradu naše zemlje. „Srbski pravoslavni pojci danas su afirmisani predavači koji svojim znanjem i velikim iskustvom prenose tradicionalnu muziku i kulturno nasleđe svojih predaka, ali isto tako i prenose tu misiju na sve generacije koje otvore svoje srce za ovu vrstu muzike” napominje Kačarević i dodaje da je multikulturalnost Subotice njena prednost, jer grad koji je multikulturalan ima priliku da  predstavi tradiciju svih naroda na najlepši način, usmeravanjem i vaspitanjem dece da poštuju vrednosti svih kultura i naroda. „Moramo istaći da su učesnici našeg kampa deca uzrasta do 20 godina, i da je prava lepota i činjenici da su mnogi od njih iz mešovitih brakova,  što ovom projektu daje na značaju i lepoti”.

On se zahvalio Gradu Subotici što je prepoznala važnost usmeravanja dece i mladih ka tradicionalnim, istinskim vrednostima. Realizaciju ovog projekta pomogao je Grad Subotica putem Konkursa u oblasti kulture za 2022.godinu.

srbski pojci - subotica
Foto: Vojvodina uživo

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.