SUBOTICA – Međunarodna konferencija pod nazivom “Perspektiva očuvanja graditeljskog nasleđa u gradskom jezgru Subotice” otvorena je u Velikoj većnici. Dvodnevni stručni skup o mogućnostima očuvanja graditeljskog nasleđa, ali i nastavku izgradnje Subotice organizuje Fondacija “Karolj Biro”.
Zaštićeno gradsko jezgro i građevinsko nasleđe su u veoma lošem stanju, ocenila je Gordana Prčić Vujinović, arhitekta-konzervator u Međuopštinskom zavodu za zaštitu spomenika kulture.
– Poslednjih godina nisu rađeni veliki projekti obnove grada, već su sporadično restaurirani pojedini objekti poput sinagoge, tako da pod hitno nešto moramo preduzeti – navodi Prčić Vujinović i objašnjava da prizemne objekte, koji čine 50 odsto zaštićenog gradskog jezgra, treba sačuvati, oplemeniti i preurediti – Ne može grad biti vlasništvo pojedinih investitora, već je grad vlasništvo svih nas, pa te prostore treba preurediti tako da budu na raspolaganju svim građanima. Zato je ovaj skup i organizovan da se razmene iskustva, ideje i da pronađemo pravi pravac razvoja našeg grada. Kako mi gradimo grad, tako i grad gradi nas.
Stanje u Subotici je identično kao i u celoj državi, istakla je Dubravka Đukanović, direktorka Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture i dodala da su iza nas decenije nedovoljnog ulaganja u obnovu graditeljskog fonda.
– Kada je u pitanju ulaganje države, mi možemo da kažemo da je u ovoj godini procentualno odvojeno neuporedivo više sredstava iz budžeta. Međutim, kada govorimo o tome da u Srbiji ima preko 2500 zaštićenih nepokretnih kulturnih dobara jasno je da nije dovoljno ulaganje samo države već je neophodno ulaganje vlasnika, korisnika, lokalne zajednice, odnosno svih onih koji treba da uživaju u tom kulturnom nasleđu.
Može li se i kako pronaći balans između očuvanja arhitektonskog nasleđa i novih objekata koji obezbeđuju održivi ekonomski razvoj – i ovo je pitanje o kom, tokom konferencije, raspravljaju stručnjaci, političari, građani i investitori, a prilika je i da se čuju iskustva iz drugih gradova i država.
– Mislim da je moguće da investitori grade, a da sačuvamo gradsko jezgro. Prioritet je očuvanje gradskog jezgra i o tome smo raspravljali pre godinu dana kada je iz procedure povučen Plan detaljne regulacije za zonu 2 i sada je u izradi novi, koji će biti izbalansiran – podsetio je predsednik Skupštine grada Balint Pastor – Ono što je građevinsko nasleđe treba sačuvati, a pored toga investitori mogu da rade na izgradnji stambenih kompleksa, ali nikako u samom centru grada.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.