SUBOTICA – Konferencija „Jaka žena” koja za cilj ima osnaživanje žena, sa posebnim akcentom na podršku ženama na društvenoj margini u pokretanju sopstvenog posla, odnosno preduzetništva, održana je juče i danas na Paliću. Tim povodom dodeljena su i priznanja „Jaka žena”, a među dobitnicama našle su se i dve Subotičanke Suzana Skendrović i Nina Mandović.
Suzana Skenderović je samohrana majka troje dece od kojih je jedno sa autizmom i osnivač Udruženja „Autizam“ Subotica.
„Iznenađena sam ovim priznanjem. Ovo je prvo priznanje za ovih deset godina rada. Ne smatram sebe jakom ženom, iz besa sam pokrenula “Kuću iza duge” i “Autizam” Subotica i koračamo zajedno sa celom društvenom zajednicom jer želimo da osobe sa autizmom uključimo u sfere života koje su u skladu sa njihovim sposobnostima. Ja sam samo jedna majka koja ne odsutaje sa tog puta, misije, vizije i sna, jer osobe sa autizmom mogu zaista puno sa mnogo emocija“, rekla je Suzana Skenderović.
Nina Mandović je članica odbojkaške reprezentacije Srbije, a istovremeno i najmlađa dobitnica priznanja.
„Velika je čast dobiti nagradu u svom gradu. Hvala svima koji su me prepoznali, što smatraju da zaslužujem da ovako mlada dobijem priznanje koje su dobile mnoge uspešne žene. Ipak, ne osećam se kao jaka žena, ja sam i dalje dete“ poručila je Nina.
Četvrtu Konferenciju “Jaka žena” svečano je otvorio Nenad Ivanišević, pokrajinski sekretar za privredu i turizam.
„Želimo da predstavimo žene koje su u prilično nepravednom okruženju uspele da se izbore I postanu lideri u onome čime se bave. Otac sam dve ćerke i želja mi je da one izrastu u jake žene, da ne zavise ni od koga. Na ženama je da se bore i da razgovaraju sa muškarcima, a na mukarcima je da shvate da žena nije ničije vlasništvo, da treba sama da odlučuje o svom životu i da ni po čemu nije manje vredna – poručio je Ivanišević. – Ženski uspeh na Balkanu je duplo teži od muškog, a uz to, tu je i neformalni rad, svakodnevna briga oko kuće i dece, koji je po nekim studijama 500 evra mesečno. Žena je stub porodice, a porodica stub društva. Kroz različite mere podrške ženskom preduzetništvu i starim zanatima, želimo da osnažimo žene da se bave svojim biznisom , i za to izdvajamo oko 15 miliona dinara godišnje, a i u ostalim konkursima dajemo prednost ženama koje upravljaju preduzećem“, istakao je Ivanišević.
U okviru konferencije održani su paneli, predavanja i aktivnosti različitog karaktera, a sve sa ciljem da se što više saveta, korisnih informacija i iskustava podeli i razmeni među učesnicama, te na taj način razvija i žensko preduzetništvo.
Interesovanje za konferenciju je bilo veoma veliko, a ovakva dešavanja se organizuju kako bi se javnost upoznala sa ženama koje u svojim poljima rada imaju izuzetne rezultate, ali iz određenih razloga ostaju u senci. Konferencija „Jaka žena” održana je po četvrti put u našoj zemlji, a prvi put na Paliću.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.