logo transparend vojvodina uzivo

Subotica: Izlov babuški iz Palićkog jezera nastavljen i ove godine

Subotica - Palić

SUBOTICA – I ove godine nastavljena je kampanja selektivnog izlova ribe u jezeru Palić, koja se sprovodi u okviru projekta „Zaštita biodiverziteta i voda jezera Palić i Ludaš“.

Selektivni izlov ribe ove godine počeo je početkom meseca. Od tada je, iz 4. sektora, izlovljeno oko 20 tona invazivne ribe, pre svega babuške. Iz JP „Palić-Ludaš“ navode da planiraju još jedan krug izlova ove godine.

– Prvi krug izlova završavamo 28. februara, a naredni krug će biti u septembru. Od kada radimo selektivni izlov, izvađeno je oko 200 tona invazivne ribe. Osim izlova, vrši se i poribljavanje sa plemenitim vrstama. Prošle godine smo radili poribljavanje sa somovima i oni su se lepo primili – objašnjava Marta Dobo, direktorka JP „Palić Ludaš“.

Iz ovog preduzeća podsećaju da je cilj selektivnog izlova i poribljavanja da se poboljša kvalitet ribljeg fonda, odnosno da u Palićkom jezeru dominiraju domaće vrste.

– U ovim mrežama nađu se i poželjne vrste poput šarana, smuđa, pa i štuke, ove vrste naravno vraćamo u jezero. To što ih ima u jezeru je dobar znak, ali one su sada u manjim količinama. Zato se i radi poribljavanje, a ove godine u planu je da se, osim sa somom, radi poribljavanje i drugim vrstama. Želimo da poribljavamo u svim sektorima jezera Palić, kao i u Ludaškom jezeru – kaže Tamaš Vinko, stručni saradnik JP „Palić-Ludaš“.

Ove aktivnosti sprovode se u okviru projekta „Zaštita biodiverziteta jezera Palić i Ludaš“ koji se nalazi u krajnjoj fazi.

– Sve planirane investicije su u najvećoj meri završene i predate upravljačima. Ove godine preostalo je da se odradi još jedna kampanja selektivnog izlova, a iskoristićemo ovo vreme i da optimizujemo rad svih sistema koji su izgrađeni – napominje Marko Stojčić, stručni konsultant projekta.

Uporedo sa tim, nastavja se i praćenje parametara vode u jezeru. Prema rečima Stojčića već se može videti poboljšanje ovih parametara.

– Procenjeno vreme zadržavanja vode u Palićkom jezeru je oko 9 meseci, zato je potrebno sačekati neko vreme da se vidi pun uticaj svih mera koje su sprovođene. Zavod za javno zdravlje na mesečnom nivou vrši monitoring  i mi smo zadovoljni sa onim parametrima koji se prate, tako da je poboljšanje već uočljivo.

Da je poboljšanje uočljivo potvrđuju i iz JP „Palić-Ludaš“.

– Korisnici vodene površine, odnosno pecaroši, veslači i jedriličari nam kažu da je očigledno poboljšanje vode. Svakako, radićemo i zvaničan monitoring gde ćemo dobiti precizne podatke o stanju jezera. U svakom slučaju može se reći da je već vidljivo da se voda poboljšava, naravno u 4. sektoru još nije tako bistra kao u 1. i 2. gde je čak i providna – kaže Dobo.

Sagovornici objašnjavaju da je primarni cilj projekta zaštita biodiverziteta.

– Mi kao jednu od nuspojava svakako očekujemo da će jezero imati takav kvalitet da se vrati kupačima. Međutim, to nije direktan cilj ovog projekta, već je cilj zaštita biološke različitosti – završava Stojčić.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.