SUBOTICA – Svečanom sednicom u Plavoj sali Gradske kuće obeležen je „Dan osnivanja prvog Nacionalnog saveta bunjevačke nacionalne manjine “, jedan od četiri praznika bunjevačke nacionalne manjine.
Na Dan obeležavanja osnivanja saveta tradicionalno se dodeljuju priznanja onima koji su svojim delovanjem doprineli poboljšanju položaja Bunjevaca.
Svečanosti je prisustvovao i gradonačelnik Subotice Stevan Bakić, koji je i dobitnik priznanja „Ivan Antunović“. Ovo posebno priznanje dodeljuje se za posebni doprinos na očuvanju nacionalnog identiteta Bunjevaca.
Zahvaljujući na priznanju, Gradonačelnik Stevan Bakić podsetio se zajedničkih političkih napora protekle godine, nakon što je, kako je rekao, odlučeno da učinimo Bunjevce ravnopravnim u upotrebi svog jezika i pisma sa svim ostalim zajednicama u gradu.
“Nije bilo jednostavno ali smo se izborili za prava naših sugrađana Bunjevaca, kroz veliko jedinstvo svih koalicionih partnera, pa i najvećeg dela opozicije, doneli smo tu odluku na koju ćemo svi biti ponosni zauvek. Danas zato koristim priliku da se zahvalim svima koji su podržali moju inicijativu da se odluka o upotrebi bunjevačkog jezika i pisma odnosi na celu teritoriju grada, kao i mojim saradnicima koji su se zajedno sa mnom borili da tu ideju realizujemo” napomenuo je Bakić i dodao da ničega od toga ne bi bilo da Bunjevci nisu decenijama, pa i duže od veka, radili na tome da imamo svaki argument koji nam je potreban kada se govori o samosvojnosti Bunjevaca i statusu bunjevačkog jezika.
“Takođe, ne bi bilo moguće preduzeti taj istorijski korak u razvoju multikulturalnosti našeg grada da nije bilo i da nema politike mira, stabilnost i napretka, koju vodi predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji se uvek interesovao za život bačkih Bunjevaca, vaše blagostanje i očuvanje svih vaših prava i sloboda” naglasio je Bakić.
Predsednica Bunjevačkog nacionalnog saveta Suzana Kujundžić Ostojić rekla je da je od prvog Statuta na bunjevačkom, u XVIII veku, pa preko društvene stigmatizacije govornika bunjevačkog jezika tokom druge polovine XX veka, prošlo puno vremena, ali da je cilj postignut. “I to zahvaljujući našem gradonačelniku, Stevanu Bakiću, na čiji predlog je jezik uveden na teritoriji celog grada. Zato ćemo mu se danas odužiti dodelom najvišeg priznanja koje imamo, priznanja „Ivan Antunović“, koje nosi naziv najsvetlijeg imena naše istorije i prvog budioca bunjevačke svesti”, rekla je Suzana Kujundžić Ostojić, naglasila je predsednica Bunjevačkog nacionalnog saveta, i dodala:
“Ovo priznanje pripada i predsedniku Republike Srbije, Aleksandru Vučiću, koji je proces uvođenja bunjevačkog jezika podržao, kao što ćemo i mi, na izborima koji predstoje, podržati njega i njegovu politiku.”
Ona se, takođe, zahvalila i svim odbornicima Grada Subotice koji su glasali za uvođenje bunjevačkog jezika u Subatici, rekavši da je protekli period Koliko je u ipotrebi bunjevački jezik u javnoj sferi, pokazao je da uvođenjem bunjevačkog jezika nikome nijedno parvo nije umanjeno ni ugroženo kao što je, kako kaže, bilo potencirano. “Naprotiv, naš grad dobio je na bogatstvu multijezičnosti, po kojoj je poseban” rekla je Suzana Kujundžić Ostojić.
Na svečanosti uručene su i nagrade za doprinos očuvanju bunjevačke kulture i nacionalnog identiteta.Priznanje „Blaško Rajić” tako je pripalo Nikoli Babiću,Veljku Vojniću i Mirku Bajiću, a dodeljuje se za doprinos u razvoju institucija i očuvanju nacionalnog identiteta Bunjevaca.
Za vrhunski doprinos u oblasti obrazovanja Bunjevaca, priznanje „Mijo Mandić” dobio je Dragan Kopunović, jedan od prvih učitelja koji je predavao bunjevački jezik sa elementima nacionalne kulture.
Nacionalni savet bunjevačke nacionalne manjine, priznanje „Ambrozije Šarčević”, je dodelio Miju Mandiću, za poseban doprinos u oblasti naučno-istraživačkog rada Bunjevaca. Odlikovanje „Mara Đorđević Malagurski”, za poseban doprinos u oblasti kulture Bunjevaca, dobili su Marija Bošnjak i Stipan Budimčević, dok je platu „Kalor Milodanović“ dobio Nikola Stantić, dugogodišnji urednik Bunjevačkih novina i sportski novinar, koji je svojim radom doprineo boljem informisanju javnosti na bunjevačkom jeziku.
Ove godine, posebno priznanje za dugogodišnji kontinuirani rada – aktivnosti na očuvanju nacionalnog identiteta Bunjevaca, dobili su KUD ,,Bunjevka’’ za pozorišnu umetnost, “Bunjevačka vila” iz Male Bosne za 10 godina rada i “Bunjevačko kolo”iz Sombora za 20 godina rada i jedan vek od osnivanja.
Na svečanoj sednici izneti su rezultati rada Saveta za proteklu godinu.
Kako je protekla svečanost pogledajte u video prilogu.
Foto: 024info
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.