SUBOTICA – Sutra je tačno dve godine, otkako je 6. marta 2020. godine, Opšta bolnica u Subotici registrovala prvi slučaj infekcije virusom korona, što je ujedno bio i prvi potvrđen slučaj u Republici Srbiji.
Nakon pet talasa pomenutog virusa, konačno ulazimo u stabilniji period, što se tiče bolničkih epidemioloških pokazatelja, kažu u subotičkoj bolnici.
U tekstu koji je objavila Opšta bolnica na svom sajtu, navodi se da je preko 25.000 pregleda pacijenata obavljeno od početka epidemije do danas u kovid centrima, od čega je 19,48% bilo zadržano na bolničkom lečenju.
Takođe, navode i da je više od 4.870 pacijenata zbrinuto i bolnički lečeno u ove dve godine. Najveći broj pacijenata koji su bili zadržani na lečenju tokom 2021. godine, bili su nevakcinisani ili nepotpuno vakcinisani. Izvršeno je 59 hirurških intervencija na kovid pozitivnim pacijentima, dok je na Odeljenju pedijatrije bolnički lečeno 161 dete uzrasta do 18 godina, a u kovid delu porodilišta porođeno je ukupno 50 žena, od kojih je 4 dece rođeno kovid pozitivno. U tekstu se između ostalog navodi da je 611 pacijenata sa najtežom kliničkom slikom lečeno u kovid jedinicama intenzivne nege, a da je od toga 506 bilo na mehaničkoj ventilaciji (invazivnoj i neinvazivnoj). Urađeno je i više od 7.969 CT pregleda (skenera pluća) i 15.874 RTG pluća. Obavljeno je preko 26.000 testiranja antigenskim brzim testovima, 12.000 PCR testiranja, i više od 23.000 seroloških testova.
Zdravstveni sistem, uprkos teškim iskušenjima, odoleo je svim poteškoćama. U svakom epidemiološkom talasu bilo je stalno angažovano više od 250 zdravstvenih radnika, kao i polovina pomoćnog osoblja Opšte bolnice, u ukupno 14 kovid organizacionih jedinica. Služba bolničkog transporta je tokom dve godine epidemije, pod uslovima stroge izolacije i pod pratnjom lekarskih ekipa, transportovala preko 150 pacijenata, uz pređenih više od 35000 km.
„Tokom bolničkog lečenja, 75% pacijenata imalo je potrebu za kiseoničkom potporom. Za ove dve godine, pomoćno osoblje obavilo je zamenu i montažu 33000 kiseoničkih boca kod pacijenata, a utrošeno je 416000 kg tečnog kiseonika (pre kovid epidemije prosečna godišnja potrošnja tečnog kiseonika bila je 20 puta manja). Prema najnovijoj analizi bolničkih pokazatelja, tokom prethodnih dana, epidemiološka situacija procenjuje se kao stabilna, sa tendencijom daljeg poboljšanja, dok se prema najnovijem preseku kovid bolničkih pokazatelja, na bolničkom lečenju nalazi 24 pacijenta, od kojih je 4 u jedinici intenzivnog lečenja. Broj pregleda u kovid ambulantama i dalje opada, dok je broj dnevnih prijema i dalje u proseku niži od broja otpusta”, navodi se u tekstu subotičke bolnice.
Podsećamo, da i tokom trajanja pandemije, te brojnih poteškoća koje je ona prouzrokovala, Republika Srbija nije stajala sa ulaganjima u zdravstvene objekte, a kako državno rukovodstvo navodi, najveća ulaganja tek slede.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.