logo transparend vojvodina uzivo

Subotica: Devojke ugroženije u digitalnom prostoru

Nasilje - tribina
SUBOTICA – Čak 78 odsto devojaka izjavilo je da nije dovoljno bezbedno u digitalnom okruženju u okviru istraživanja o rodno zasnovanom nasilju u digitalnom prostoru pod nazivom „Ispred ekrana“. Istraživanje je deo projekta „Sa devojkama i za devojke” koje realizuje Udruženje građana „Atina”.

Udruženje građana za borbu protiv trgovine ljudima i svih oblika rodno zasnovanog nasilja „Atina” uz podršku Populacionog fonda Ujedinjenih nacija, pokrenulo je   istraživanje kako bi se skrenula pažnja na sve izraženiji problem savremenog društva. U istraživanju su učestvovale 624 devojke uzrasta  između18 i 19 godina iz ukupno 24 srednje škole iz Beograda, Niša i Subotice. Jedna od njih je i Mila Cvetičanin iz Politehničke škole, koja ističe da devojke još uvek nisu svesne ovog oblika nasilja.

„To je bila jedna anketa u školi, koju smo svi popunjavali tokom časa. Veoma je bitno, jer je nasilje nad ženama i dalje jako prisutno kod nas i bila sam zadovoljna što sam mogla da budem deo tog istraživanja i da pomognem da se podigne svest o problemu.“

Ovo je veoma važna tema o kojoj je  potrebno što više pričati, istakao je koordinator Kancelarije za mlade u Subotici, Njegoš Đukanović.

„Ključni razlog zašto se Kancelarija za mlade uključila u ovaj projekat jesto to da smo želeli da devojakama damo šansu da razmišljaju o problemima sa kojima se suočavaju i da taj problem probaju da reše. Devojkama traba dati otvoren prostor kako bi se njihovi glasovi daleko čuli, a mi te glasove trebamo da razumemo, a kad kažem mi mislim na institucije kao što je Kancelarija za mlade, institucije lokalne samouprave, kao i profesore, direktore i pedagoge u školama.“

Rezultati istraživanja ukazali  su na to da su devojke manje bezbedne u digitalnom prostoru nego mladići, odnosno da je 53 odsto ispitanica preživelo nasilje u digitalnom prostoru.  Samo njih 10 odsto odluči da to nasilje i formalno prijavi, dok oko 80 odsto nasilje podeli sa najbližim članovima svog okruženja, navodi Zorana Parezanović iz Udruženja građana „Atina“.

„Ono što devoje kroz ovo istraživanje takođe govore jeste da prepoznaju najrazličitije oblike digitalnog nasilja i da se ne osećaju dovoljno bezbedno, a samim tim smatraju da nije urađeno dovoljno kako bi one postale sigurnije. Samim tim devojke pronalaze da nedostaju recimo kampanje koje će jasno  i fokusirano komunicirati probleme digitalnog nasilja i koje će postaviti konkretna rešenja i dati dovoljno informacija osobama koje ovo  iskustvo proživljavaju u digitalnom prostoru da na neki način dobiju podršku i dovoljno informacija o tome kako se mogu zaštiti.“

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.