SUBOTICA – Povodom Međunarodnog dana bez plastičnih kesa u Gradskom muzeju organizovan je edukativni program i radionica na kojoj su učesnici pravili kese od tkanine. Iz muzeja pozivaju sve da doprinesu očuvanju životne sredine i smanje upotrebu jednokratne plastike.
Tako su i učesnici radionice imali zadatak da donesu komad tkanine – od pamuka, poliestera, satena ili svile, koja može lako da se oblikuje i vezuje na krajevima i koja je interesantnog dezena.
„Trudim se što više da koristim, da imam kraj sebe neki ceger, neku vreću koju sam već koristila, a ako se baš dogodi da nešto kupim a da nemam ceger, onda kupim i plastičnu kesu, ali se trudim da to izbegavam. Sećam se kada sam bila manja i kada smo išli u nabavku porodično, nosili smo pletene korpe jer je to bilo zgodno da se stavi na bicikl“ – kaže jedna od učesnica, Sonja Ninkov.
Problem sa otpadom koji nastaje upotrebom plastičnih kesa sve je alarmantniji, ističe kustos biolog Gradskog muzeja, Slađana Aleksić i dodaje da je za razgradnju jedne plastične kese potrebno od stotinu do hiljadu godina. Problematika u našoj zemlji je i to što većina biorazgradivih kesa koje imamo na tržištu zapravo nije razgradiva, upozorava Aleksić.
„Problem je sa kesama što mi nismo doživeli da vidimo koliko je potrebno da se one razgrade u potpunosti, jer su prve kese nastale 1965.godine, odnosno prva kesa koja je izjedna sa ručkama, tzv. tregerica. Tako da još uvek nismo mogli da doživimo taj period koliko će dugo trebati, ali pretpostavlja se da je do hiljadu godina.Mnogo manji uticaj imaju na dugoročnom nivou, jer mogu više puta da se upotrebe. Dakle i one su na neki način štetne, jer svaka industrija pravi neku štetu, ali opet jedna tekstilna kesa zapravo menja 149 upotreba jedne plastične kese.“
Pročitajte još: