Subotica: Četiri veka postojanja bunjevačkog imena

bunjevci-promocija knjige
SUBOTICA – O knjizi „Četiri veka od prvog pomena bunjevačkog imena u Bačkoj 1622–2022”, autora Milana Stepanovića, razgovaralo se u Subotici u sedištu Bunjevačke matice, a povodom obeležavanja četiri stotine godina od prve zabeleške o bačkim Bunjevcima.

Kako je rekla recenzent knjige dr Suzana Kujundžić Ostojić, predsednica Bunjevačkog nacionalnog saveta, knjiga je predstavljena nedavno i u Arhivu Vojvodine.

Knjigа „Četiri veka od prvog pomena bunjevačkog imena u Bačkoj” koju je napisao i priredio Milan Stepanović, zavičajni istoričar i publicista iz Sombora, priča o prošlosti duhovnog života bunjevačkih predaka u 17. stoleću, odnosno u prvim decenijama njihovog boravka na ovom prostoru, gde i danas, četiri veka kasnije, postoje i žive. Objavljena je u junu 2022. godine, u izdanju Centra za kulturu Bunjevaca i Bunjevačkog edukativnog i istraživačkog centra „Ambrozije Šarčević”.

Na događaju u Bunjevačkoj matici, dr Suzana Kujundžić Ostojić, koja je nosilac liste broj 2  „Složno za Bunjevce” na  predstojećim izborima za Savete nacionalnih manjina, razgovaralo se i o koracima koje su sve preduzeli da bi se došlo do traženih dokumenata iz Vatikanskog arhiva, a citiran je i odeljak iz pomenute knjige, koji neposredno svedoči o najstarijem pomenu bunjevačkog imena u Bačkoj, pre ravno četiri veka.

Osvrnuvši se na promociju u Novom Sadu, dr Suzana Kujundžić rekla je da je to treća po redu promocija knjige “Četiri veka od prvog pomena bunjevačkog imena u Bačkoj”.

„Knjiga i dokument iz Vatikana koje smo uspeli dobiti i zahvaljujući  saradnji sa arhivom Vojvodine i sa nadbiskupom Hočevarom, govore da je Franjevac Matković 1622. godine tražio da se u Subotici otvori župa i to pod imenom Bunjevci. Dakle, reč je ozbiljnom dokumentu koji govori o našem bivstvovanju na ovim prostorima puna 4 veka” rekla je aktuelna predsednica Bunjevačkog nacionalnog saveta, i dodala da je činjenica da se Bunjevci bude. „Budi se  njihov osećaj da pokažu svoj identitet, da javno i glasno kažu ko su i šta su,  i  tome je svakako doprinela i ova knjiga, ali i mnoge druge stvari koje smo radili u ovom periodu koji je iza nas, a naročito po pitanju uvođenja  bunjevačkog jezika kao službenog u službenu u  Subotici” rekla je.

bunjevci-knjiga
Foto: Vojvodina uživo
bunjevci-promocija knjige
Foto: Vojvodina uživo

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još: