SUBOTICA – Bunjevačka nacionalna zajednica obeležila je sinoć jedan od četiri nacionalna praznika – „Dan Velikog prela“. Na ovoj manifestaciji koju Nacionalni savet bunjevačke nacionalne manjine organizuje u znak sećanja na 2. februar 1879. godine – Marin dan, kada su se Bunjevci obučeni u svečanu bunjevačku narodnu nošnju okupili na prvom javno održanom „Velikom prelu“ sa željom da se predstave svojoj zajednici, ali i gradu u kome žive, i tako pokažu i da postoje, i da su ponosni na svoje poreklo, izabrana je, po tradiciji, najlepša preljska pesma, kao i najlepša prelja.
Svečanosti je prisustvovao i gradonačelnik Subotice Stevan Bakić koji je, čestitajući praznik, rekao da je Grad Subotica tokom protekle tri i po godine – korektno sarađujući sa Bunjevačkim nacionalnim savetom – zaista mnogo uradio na očuvanju nacionalne i kulturne posebnosti Bunjevaca.
„Početkom maja 2021. godine, podsetiću, doneli smo odluku na koju ćemo svi biti ponosni zauvek, a to je – uvođenje bunjevačkog jezika i pisma, pored srpskog, mađarskog i hrvatskog jezika i pisma, u ravnopravnu službenu upotrebu na teritoriji grada Subotice. Taj istorijski korak u razvoju multikulturalnosti našeg grada, činjenica je, nije bilo moguće preduzeti da nije bilo, i da nema, politike mira, stabilnosti i napretka koju mudro vodi predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić“, naglasio je gradonačelnik Bakić.
Podvukao je da je naša država Srbija, zahvaljujući pre svega predsedniku Vučiću bila, a i ostaje posvećena zaštiti i kontinuiranom unapređenju individualnih i kolektivnih manjinskih prava.
„Bunjevci već četiri veka žive na ovim prostorima. Jednoj brojčano maloj nacionalnoj zajednici sigurno nije bilo lako da prođe kroz sve burne događaje i izazove koje je to vreme nosilo. I da se odupre da ne iščezne i utopi se u druge, da sačuva i da predano i posvećeno razvija svoju tradiciju, svoju veru, svoj jezik i običaje, svoju kulturu“, rekao je Bakić.
„I što danas s ponosom možemo da kažemo da je upravo u našoj zemlji nacionalnim manjinama obezbeđen najviši nivo prava u kulturi, informisanju, službenoj upotrebi maternjeg jezika i svim drugim segmentima društvenog života“, kazao je Bakić.
Dodao je da će lokalna samouprava i ubuduće podržavati negovanje nacionalnog identiteta kako bunjevačke, tako i svih drugih nacionalnih zajednica na prostoru grada Subotice.
Predsednica Nacionalnog saveta bunjevačke nacionalne manjine, dr Suzana Kujundžić Ostojić je, pozdravljajući goste na prelu među kojima su bili i Bunjevci iz Mađarske i Austrije, podsetila da je u Subotici pre 145 godina održano prvo „Veliko prelo“ na kome su Bunjevci obučeni u narodnu nošnju tadašnjoj vlasti hteli da poruče da su tu, i da postoje.
„Tu smo i danas, u velikom broju. I ljubomorno čuvamo ono što je naše: naš jezik, našu kulturu i našu istoriju, ali i delimo sa svima sa kojima zajedno živimo“, rekla je Suzana Kujundžić Ostojić.
Na „Danu Velikog prela“ i ove godine izabrani su najlepša prelja i najlepša preljska pesma. Najlepše prelje (isti broj glasova), po oceni žirija i gostiju, bile su Jovana Vidaković i Dunja Takač, prva pratilja je Martina Vojnić Hajduk, a druga pratilja Milica Saulić. Najlepša preljska pesma, po oceni žirija, bila je pesma „Prela koji više nema”, autorke Gabrijele Diklić.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.