BEOGRAD – Francuska nije više skeptična prema proširenju kao što je bila, i Srbija treba da iskoristi taj trenutak, da ne dozvoli da izborna godina stane na put reformama, ocenjuje Strahinja Subotić iz Centra za evropske politike.
Subotić je za TV Tanjug, komentarišući izjavu predsednika Francuske Emanuela Makrona koji je dao ohrabrujuću poruku za Zapadni Balkan, ali se istovremeno i ogradio, kazao da je pre sve dobro što se region nalazi na agendi najmoćnije države EU u ovom trenutku.
Subotić kaže da civilno društvo pozdravlja činjenicu da je Francuska usvojila strategiju za Zapadni balkan, te da je sve aktivnija u regoinu.
„U sve većoj meri vidimo da uprkos gustom rasporedu koji će Francuska imati u narednih šest meseci vidimo da su uspeli da stave na svoju agendu i organizovanje Samita lidera između država članica EU i lidera Zapadnog Balkana“, rekao je Subotić.
Smatra da su to ohrabrujuće poruke.
Na pitanje da prokomentariše Makronovu izjavu da EU u ovom trenutku ne može primati nove članice i da su neophodne reforme, Subotić navodi da je to mantra koju Makron ponavlja, te da je njegov cilj da se sa jednoglasnosti u odlučivanju u EU pomeri ka načinu odlučivanja koje se zove „glasanje kvalifikovanom većinom“.
„Dakle da neće biti neophodno da svaka država ima pravo da odlučuje jednoglasno, odnosno putem prava veta, i na taj način on smatra da će EU biti snažnija i efektivnija“, rekao je Subotić.
Prema njegovoj oceni, cela poruka frencuskog predsedavanja jeste poslata sa neke pozicije moći i to je, kaže, ono što čini Francuskom drugačijom od drugih držva koje su predsedavale EU.
„Sve države su govorile o nekom statusu kvo, a Makron jasno i glasno govori o promeni pregovaračih ugovora, transformaciji EU… Dobro je što je i nama pružio ruku, da tokom same konferencije o Budućnosti Evrope uključuje i nas“, rekao je on.
Komentarišući Makronovu izjavu da se zalaže za prijem zemalja Zapadnog Balkana koji je zasnovan na projektima čije je ostvarivanje planiranu u „razumnom roku“, Subotić kaže da se ne zna koji je to rok, ali se Srbiji ostavlja prostor da se nametne.
„Da damo svoj predlog makar interno, da obećamo jedni drugima u kom roku će se ispunjavati reforme i da se držimo toga. Na primer Srbija je obećala da će ustavne amandmane da usvoji još 2017. godine, mi vidimo da se sa tim kasni. Moramo sami da ispunjavamo rokove koje sami sebi zadajemo i onda možemo da očekujemo od EU da govori o datumima o potencijalnom članstvu“, rekao je Subotić.
Zaključio je da Srbija treba da se posveti reformama i da ne dozovli da izbro na godina tome stane na put.
„Na nama je da iskoristimo taj momentum, jer Francuska nije više tako skeptična prema proširenju kao što je nekada bila, pogotovo Makron koji gaji dobre veze i sa vlastima u Srbiji“, rekao je Subotić.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.