Studenti u blokadi politički razmišljaju i sada traže slobodu za one koje su ranije osuđivali

Novi Sad – Ispred zgrade Višeg suda u Novom Sadu traje drugi dan blokade u organizaciji studenata koji blokiraju fakultete, opozicionih političara i pojedinih građanskih grupa.

Iako su studenti blokaderi pre samo dva meseca javno osudili i ogradili se od organizacija STAV i Pokret slobodnih građana (PSG), danas upravo za njihove članove zahtevaju puštanje iz pritvora.

Kao razlog za blokadu, studenti blokaderi i opozicija su naveli odluku o produženju pritvora za članove STAV-a i PSG-a, koji su 14. marta optuženi za pokušaj rušenja ustavnog poretka Republike Srbije.

Iako su studenti blokaderi u martu tvrdili da nemaju nikakve veze sa pomenutim organizacijama i oštro se distancirali od njihovih izjava i aktivnosti, ovih sana menjaju stav. Ili pak gledaju šta je politički isplativo, pa sada nasilno zahtevaju njihovo oslobađanje, pokazujući time da im doslednost nije jača strana.

 

Podsećamo, u martu su studenti Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, koji su tada bili u blokadi, jasno saopštili da se ograđuju od sastanka predstavnika STAV-a i PSG-a, te su javno istakli da „ništa što je na tom sastanku rečeno ne predstavlja volju studenata u blokadi“. U saopštenju su naveli i da „studentska borba nije politički projekat i ne sme biti zloupotrebljena“.

Uprkos takvoj, jasnoj izjavi da studentska borba nije politički projekat, studenti blokaderi su pre nekoliko dana izneli stav da žele da se raspišu vanredni izbori, a da oni predvode liste i odrđuju ko može, a ko ne da se kandiduje.

Izgleda da studentima blokaderima doslednost nije jača strana. Politika ih više privlači od knjiga i znanja.

Potvrda da studenatima blokaderima pomaže i opozicija je prisustvo političara Marinike Tepić, Radivoja Jovovića i Mirana Pogačara i drugih ispred Suda u Novom Sadu. Sve ovo dodatno ukazuje na snažnu političku pozadinu događaja koje zajednicki “pumpaju” studenti u blokadi i opozicija.

Iako su studenti u blokadi ranije isticali da nemaju veze sa partijama, i da ne žele da se bave politikom, njihova prisutnost na protestu govori suprotno. Izgleda da su im političke fotelje postale udobnije od stolica u ucionicama.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još: