Stručnjaci otkrivaju šta uzrokuje suvo vlasište glave i kako da ga se rešite: Evo na šta treba da obratite pažnju i kada stanje postaje alarmantno

Teško je razlikovati perut od suvog vlasišta, ali najbolji način da to učinite jeste da razmišljate o tome šta je moglo da uzrokuje tu suvoću vlasišta. A mi imamo nekoliko korisnih saveta za ovaj problem.

Suvo vlasište može da uzrokuje neprijatnost, svrabež i perutanje, ali razumevanje uzroka ovog problema ključno je za delotvorno rešenje. Suvo vlasište može da se maskira kao perut i obrnuto jer su im simptomi prilično slični. Međutim, njihovo lečenje je veoma različito.

Kako nastaje suvo vlasište?
Suvo vlasište nastaje kada gornjem sloju kože (epidermisu) nedostaje vlage ili vode. To može uzrokovati svrbež i iritaciju i može da dovede do perutanja vlasišta.

Iako je suvo vlasište uobičajeno, nije toliko uobičajeno kao suva koža negde drugde, kao što su šake, ruke, noge, pa čak i lice. To je zato što je vaše vlasište izrazito lojno okruženje i sadrži više uljnih žlezda, zato proizvodi više ulja nego većina drugih delova tela.

Mnogo je razloga zbog kojih se može pojaviti suvo vlasište, a u nastavku su najčešći:

Zagađenost
Suvo vlasište obično je uzrokovano uzročnicima iz okoline, kao što je vreme. U letnim mesecima vlasište može da izgori od sunca, što može pogoršati stanje. Prema istraživanju koje je proveo The Body Shop, pretraživanja za ‘zašto me svrbi teme’ povećavaju se za 379% u odnosu na prosečni opseg pretraživanja tokom zime. Isto tako, pitanja o tome kako se nositi s peruti vrhunac su između novembra i februara, sa izrazom ‘kako se brzo rešiti peruti’ koji raste za 350%.

Proizvodi za kosu
Verovatnije je da će se suvo vlasište pojaviti kada vaše vlasište ne proizvodi dovoljno ili adekvatno ne nadoknađuje sebum, što se obično događa kako starimo.

Vaši proizvodi za kosu mogu da budu odgovorni za izazivanje kontaktnog dermatitisa. Osip koji svrbi uzrokovan je direktnim kontaktom sa supstancom na koju ste alergični. Dakle, ako ste uveli nove proizvode u svoju rutinu nege kose, oni bi mogli da budu krivac, ili se može dogoditi da je proizvod koji ste godinama koristili preformulisan, pa bi trebalo da proverite spisak sastojaka.

Koja je razlika između suvog vlasišta i peruti?
Mnogi misle da je perut stanje suvog vlasišta i iako su simptomi isti (suve ljuskice i svrab), perut je zapravo posledica viška masnoće. Ljuskanje daje mnogima utisak da je to uzrokovano suvoćom, ali nije jer perut je masno stanje.

Masnoća koja se javlja kada imate perut uzrokovana je prekomernim rastom gljivica. Kvasci prirodno žive na vašem vlasištu i obično ne uzrokuju probleme. Međutim, svrbež i ljuštenje mogu se pojaviti kada prekomerni rast gljivica uzrokuje neuravnoteženost mikrobioma vašeg vlasišta, a neki ljudi su jednostavno osetljivi na normalne nivoe ovih gljivica.

Teško je razlikovati perut od suvog vlasišta, ali najbolji način da to učinite jeste da razmišljate o tome šta je moglo da uzrokuje tu suvoću vlasišta. Da li je to alergijska reakcija na nešto što ste koristili ili ste nedavno koristili proizvode koji vam isušuju kosu i vlasište? Ako ste odgovorili potvrdno, onda se verovatno radi o suvom vlasištu. Ako vam je kosa uprkos ljuskicama pomalo masna i prisutna je celo vreme, verovatno imate perut.

Kako da se rešite suvog vlasišta?

Da biste se nosili sa suvim vlasištem, prvo morate da identifikujete uzrok. Imamo dovoljno lojnih žlezda na vlasištu da održavaju podmazivanje vlasišta, pa ako je vlasište suvo, onda najverovatnije postoji temeljni uzrok. Neki uzroci mogu da budu alergijska reakcija na proizvod ili čak prečesto pranje kose jakim šamponom.

Kao i kod suve kože na drugim delovima tela, kombinacija nežnog pilinga i hidratacije može da pomogne. Isprobajte dnevni rehidrirajući tonik za vlasište koji sadrži sastojke kao što je natrijum salicilat – protuupalno i antiiritirajuće sredstvo koje pomaže da se umiri vlasište.

Neki načini za rešavanje problema suvog vlasišta su korišćenje nečeg umirujućeg poput gela aloe vere direktno na vlasištu ili hidrosola poput ružine vodice. Koristite sastojke za pročišćavanje kao što je ulje čajevca – oni čiste i kontrolišu nivoe kvasca, što za uzvrat rešava probleme s vlasištem. Tretman vrućim uljem, kao što su kokosovo ulje i ulje jojobe, neposredno pre nego što ćete oprati kosu takođe bi mogao da pomogne u uspostavljanju ravnoteže vlasišta. Dva puta nedeljno nanesite hidratantnu masku za vlasište koja sadrži sastojke poput aloe vere i blagih pilinga, poput betain salicilata.

Obratite i pažnju na ishranu, jer ono što unosite u telo zapravo može da utiče. Smanjite alkohol, šećer i prerađenu hranu – oni povećavaju proizvodnju kvasca.

Ako ste isprobali gore navedeno i još uvek patite od problema suvog vlasišta, potražite stručnjaka koji vam može pomoći u prepoznavanju problema i planu lečenja. Ako mislite da bi suvoća mogla da bude uzrokovana ozbiljnijim stanjima vlasišta, kao što je psorijaze, alergija i osetljivosti, možda će biti potrebna dodatna ispitivanja. Najbolje je da razgovarate s dermatologom ili trihologom ako ste zabrinuti. Nekoliko ‘crvenih zastavica’ na koje treba da obratite pažnju su vrlo teške ljuskice, ljuskice koje su čvrsto zalepljene za vaše vlasište, krvarenje, upala i izraženo crvenilo.

 

 

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.