Stručnjaci apeluju na odgovorno ponašanje na kupalištima

SUBOTICA – Sezona kupanja na bazenima uveliko traje,  i to je jedan od način na koji tražimo spas od letnjih vrućina. Ipak,  važno je voditi računa i o zaštiti zdravlja od potencijalnih bolesti i infekcija koje se na taj način mogu preneti, podsećaju stručnjaci.  

Kada je reč o rizicima po zdravlje, u zavisnosti od toga da li se kupamo u jezeru ili bazenu, oni nisu isti.  Jezera  su potencijalno opasnija po zdravlje, a posebno male stajaće vode,  jer ih  u toku noći posećuju razne  životinje, među kojima su  i glodari, te dolazi do kontaminacije vode. Postoji rizik za dobijanje niza bakterijskih i virusnih infekcija, ali i gljivica i parazita. Najčešće infekcije su dermatitisi tj.zapaljenje kože, ali i druge. Bazeni  takođe predstavljaju  rizik po zdravlje ukoliko je voda kontaminirana, a najčešći su norovirusi odnosno oni koji izazivaju mučninu, povraćanje –  priča epidemiolog dr Nebojša Bohucki.

„Ukoliko tokom boravka u vodi progutamo malu količinu vode, što deca često rade, ovi mikroorganizmi mogu da dospeju u naš organizam  i da izazovu čitav niz feko-oralnih infekcija. Kada govorimo o boravku u bazenima, ovde je situacija često povoljnija iz razloga jer se radi redovna dezinfekcija. Međutim, kada su visoke spoljne temperature često veliki broj ljudi boravi na malom prostoru, tako da i pored svih preduzetih mera može doći do kontaminacije vode.“

Kako ne bi došlo do zdravstvenih problema, po izlasku iz vode potrebno je tuširanje uz upotrebu  šampona  ili sapuna. Takođe, ukoliko znamo da više ne idemo u vodu, važno je skinuti kupaći, jer u predelima gume kupaćeg kostima, mogu da ostanu odgovarajući mikroorganizmi koji dovode do iritacije kože, dermatitisa, pa čak i gnojnih promena, napominju stručnjaci. Važno je da svako ima sopstveni peškir, te papuče.

„Veoma je značajno znati da ukoliko imamo odgovarajuće promene na koži, to mogu da budu male povrede, abrazije, oguljotine itd., da u tom slučaju ne ulazimo u vodu, ili da koristimo flaster i zavijemo ta mesta. Upravo na tim mestima gde je koža oštećena mikroorganizmi mogu da uđu i da nastanu lokalne, ili čak sistemske infekcije.“

Pri izlasku iz vode, a pre konzumiranja hrane obavezno je oprati ruke, jer iako se ruke osuše,različiti mikroorganizmi ostaju na koži, te i to može dovesti do zdravstvenih tegoba.

 

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.