Postavka izložbe “Strma ravnica – sto godina od kolonizacije Vojvodine 1921. godine”, koja se nalazi u galerijskom prostoru Narodnog muzeja će biti dostupna posetiocima do 10.aprila.
Izložba je hronološki koncipirana: Prvi svetski rat, zatim sama kolonizacija, zatim je u pitanju i Drugi svetski rat, rekao je jedan autor izložbe, kustos istoričar Dimitrije Mihajlović i dodao:
„Mi smo pripremajući izložbu prošli više od 30 mesta, preko 30 sela u Vojvodini i prikupili smo toliko materijala da možemo da napravimo izložbu koja je posvećana kolonistima, njihovim potomcima, tačnije našim precima.
U Ruskom Selu su imali posebno zadovoljstvo da im bude predstavljen deo posebnih predmeta, koje je porodica Krainović sačuvala od zaborava
„Prelepi sanduci koji su doneti iz Amerike, brojni alati, kompletna stolarska i kolarska radionica. Većina alata je doneta iz Amerike. To menja sve one predrasude koje imamo o tim ljudima. To su ljudi koji su iz Amerike doneli znatni kapital i doneli tehnologiju i sve ono što Vojvodina nije znala. Kuća je takođe urađena u američkom stilu.“
Kikindskoj publici je predstavljena i knjiga “Kuća i hleb – kolonistička porodica 1921-1941” autora dr Milana Micića:
„Tokom prošle, ove i sledeće godine obeležava se stogodišnjica kolonizacije. Oni nisu dobijali kuće, već su počinjali da grade „na ledini“, nisu dobili zemlju u vlasništvo, već tek na kraju kolonizacije. U pitanju je kolonizacija, jedno naseljavanje koje je bilo najneuslovnije“ rekao je u svom izlaganju Micić, dodavši da je kolonizacija bila dinarska i ravničarska. Na teritoriji današnje Vojvodine formirano je oko 90 naselja, zavičajno izmešana.
Izložba je nastavak plodonosne saradnje Kikinde i Novog Sada, navela je Valentina Mickovski, članica GV i dodala:
„Smatram da je saradnja vrlo bitna, a naglasila bih i da ima svoj nastavak u vidu predstojaćih predavanja na temu „Banatska istorija“. Takođe, promocija knjige dr Micića biti praćena predavanjem o ruskoselskoj kolonlizaciji, što je vrlo bitno u smislu negovanja istorije i tradicije .“
Izložba, koja će u Kikindskom muzeju biti otvorena za posetioce do 10. aprila je realizovana u okviru programa Novi Sad Evropska prestonica kulture 2021-2022. godine. Izložbu je realizovao Muzej Vojvodine iz Novog Sada.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.