VAŠINGTON/SEUL – Prateći snažan pad glavnih berzanskih indeksa, pre svega u Sjedinjenim Američkim Državama i Aziji, tržište kriptovaluta je u nedelju i ponedeljak doživelo slom kakav nije primećen više od dve godine.
Vodeći bitcoin je izgubio za 24 sata gotovo 15 odsto svoje vrednosti, dok je ether bio u dnevnom minusu od čak 22 procenta. Glavne svetske berze kriptovaluta procenjuju da je sa tržišta u jednom danu zbrisano oko 367 milijardi dolara, i to nakon izuzetno uspešnog prvog dela godine.
Rani današnji podaci pokazuju da je bitcoin povratio 3,32 odsto vrednosti posle prvobitnog šoka. Očekuje se blago smirivanje situacije, ali investitori će ostati oprezni barem neko vreme. Šta ih je, zapravo, podstaklo na tako žustru rasprodaju.
Loši podaci o američkom tržištu rada objavljeni krajem prošle nedelje pokrenuli su nove strahove o recesiji u najvećoj svetskoj ekonomiji, uz odluku Feda da zadrži kamatne stope i političku neizvesnost predstojećih predsedničkih izbora u novembru. Veliki ulagači počeli su da povlače ogromne količine novca iz svojih pozicija na tržištima akcija i drugih hartija od vrednosti, a na to nisu ostala imuna ni tržišta volatilne aktive kakve su kriptovalute.
“Milijarde dolara su izbrisane sa računa vodećih poslovnih lidera poput Džefa Bezosa (Jeff Bezos), Marka Zakerberga (Mark Zuckerberg), vlasnika Nvidije i drugih tehnoloških kompanija… Ova situacija nije direktno povezana sa kriptovalutama, ali strah i panika među investitorima doveli su do masovne prodaje svih oblika imovine, uključujući i kriptovalute, kako bi prešli u nešto sigurnije i i imali likvidan keš”, kaže za Biznis.rs Igor Mirković, menadžer za masmedije u prvoj srpskoj kripto menjačnici ECD.
Kako objašnjava naš sagovornik, kriptovalute su često viđene kao zaštita od tržišnih neizvesnosti, ali su i one podložne kratkoročnim fluktuacijama. Nepovoljni događaji, poput najavljenih ratnih sukoba, prodaje polovine akcija Applea od strane Vorena Bafeta (Warren Buffett), kao i recesije ili slabih ekonomskih rezultata koje su prikazale pojedine države, prvenstveno Amerika, dodatno su pogoršali situaciju.
No, bliži se još jedan potencijalno prelomni trenutak. Petog novembra u SAD održaće se predsednički izbori, a tokom rane kampanje već su se desile stvari bez istorijskog presedana. S jedne strane je kontroverzni i osuđivani kandidat i bivši predsednik Donald Tramp, a sa druge aktuelna potpredsednica Kamala Haris (Kamala Harris), koja je iznenada stupila u fokus posle povlačenja predsednika Džoa Bajdena (Joe Biden).
Sudeći po dosadašnjim izjavama, stiče se utisak da su kripto investitori naklonjeniji Trampu.
“Iako je političar i njegove izjave treba uzeti sa rezervom, Trampova pro-kripto politika može doneti pozitivne promene za tržište kriptovaluta. Njegova podrška bitcoinu i kripto industriji (ranije) je izazvala pozitivan odziv kupaca i rast cene bitcoina, a obećanja, iako možda preterano optimistična, donose nadu za povoljnije regulatorne uslove i veću adopciju kriptovaluta. Od alternative još nisu došli konkretni stavovi o kriptovalutama”, napominje Mirković.
Kako navodi domaći stručnjak za kriptovalute, Tramp je obećao da će SAD zadržati 100 odsto bitcoina koji trenutno poseduju Federalne rezerve, čime bi se ovaj digitalni token praktično tretirao kao nacionalna imovina. Između ostalog, izrazio je uverenje da će bitcoin jednog dana prebaciti tržišnu kapitalizaciju zlata.
Pored toga, Tramp je jasno rekao da dok je on predsednik, neće biti digitalne valute centralne banke (CBDC) u Sjedinjenim Američkim Državama.
“Najavio je osnivanje predsedničkog savetodavnog veća za bitcoin i kriptovalute, koje će pružiti transparentne regulatorne smernice za industriju, te da će nova pravila za kripto industriju pisati ljudi koji je podržavaju, kako bi se osigurao njen rast i prosperitet. Naglasio je i pravilo koje je duboko ukorenjeno u bitcoin zajednici – nikada ne prodavati svoj bitcoin – što je izazvalo pozitivne reakcije, a obećao je i da će prvog dana svog mandata otpustiti predsednika Komisije za hartije od vrednosti (SEC), Gerija Genslera (Gary Gensler)”, kaže Mirković.
U principu, stavovi prema kripto zajednici nisu imali snagu da presude ranije predsedničke trke u SAD, ali ne samo da je sama zajednica u međuvremenu narasla – pa pored velikih investitora privukla i masu malih ulagača – već mogu biti dobar indikator za odnos prema čitavom tržištu kapitala.
Tramp ga svakako podržava, a izjava o otpuštanju Genslera, koga ulagači doživljavaju kao konzervativnog, iako je za vreme njegovog mandata dozvoljeno trgovanje bitcoin i ether ETF-ovima, dočekana je sa ovacijama na Bitcoin 2024 konferenciji u Nešvilu. Kamala Haris se nije odazvala pozivu da učestvuje na ovom glavnom godišnjem skupu američke kripto zajednice.
Pročitajte još: