Stogodišnje zdanje u Srbobranu dobija novo ruho

srbobran-zgrada opštine
SRBOBRAN – Obnova uličnih fasada na zgradi opštine Srbobran počeće naredne sedmice, budući da su pripreme za taj posao već počele.

Reč je o investicionom održavanju koje će koštati gotovo 38,4 miliona dinara, s odgovarajućim porezom (38.356.515), a rok za završetak konzervatorsko-restauratorskih i građevinsko-zanatskih radova je pet meseci, tačnije 150 dana od uvođenja izvođača u posao. Ugovor je inače sredinom meseca zaključen s firmama „Somborelektro” i „Granit-Lijšće” iz Sremske Mitrovice.

Interesantan je podatak da je na tenderu Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture učestvovala i beogradska firma „Jugogradnja”, ali je ta ponuda, iako za skoro 10 miliona dinara jeftinija (28.713.384), ocenjena kao neprihvatljiva, jer se ispostavilo da ponuđač nema iskustva u postavljanju dekorativne rasvete na spomenicima kulture i objektima od izuzetnog značaja.

Prizemna zgrada opštinske uprave (Po+P), na Trgu slobode 2, izgrađena je u osmoj deceniji 19. veka u duhu istoricizma, a pod zaštitom je kao spomenik kulture od 2001. godine, odlukom Vlade republike Srbije. Reč je o ugaonoj građevini sa četiri krila koja formiraju kvadratnu osnovu sa unutrašnjim dvorištem. Na uglovima objekta, prema Ulici Svetog Save i Trgu Sobode, posebno su naglašeni ugaoni rizaliti sa četvoroslivnim krovovima. Glavni ulaz ka Trgu Slobode bogato ukrašen naglašenim rizalitom, dok je sporedni, prema Ulici Svetog Save, nešto skromniji. Objekat je sazidan od opeke, a bogata dekoracija renesansno baroknih formi (ukrasi) izvedena je u gipsu i aplicirana na fasadu. Nad ugaonim delom zgrade krov, pokriven biber crepom, je četvoroslivan, dok je na ostalim dvoslivan.

Iz Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture objašnjavaju da je ugaona pozicija zgrade iskorišćena za naglašavanje njenog ugaonog dela u konstruktivnom i dekorativnom smislu, te ističu da čistoća arhitektonskog rešenja, značaj nepromenjene administrativne funkcije i centralni položaj, čine objekat opštinske uprave u Srbobranu jednom od najznačajnijih građevina tog tipa u Vojvodini.

Kako se iz tenderske dokumentaciji može primetiti, u okviru investicionog održavanja planirano je obijanje dotrajalog maltera, malterisanje renovirnim malterima, kao i konzervatorsko-restauratorska obnova fasadne plastike i ornamentalne dekoracije. Osim toga, predviđeni su i bravarski i stolarski radovi, zamena ulične stolarije, tačnije prozora, kao i restauracija zaštitnih rešeki i tavanskih luftera. Javnom nabavkom su obuhvaćeni i prateći pripremno-završni i limarski radovi, odnosno zamena uličnih olučnih vertikala i horizontala, te završni molersko-farbarski radovi – bojenje fasada.

Paralelno sa obnovom fasada odvijaće se rekonstrukcija dekorativne rasvete, kojom je, između ostalog, predviđeno postavljenje ukupno 84 LED svetiljki različitih tipova i veličine.

U okviru pripremnih radova, sve table, grbovi, kandelabri i držači zastave biće uklonjeni s objekta i predati investitoru ili pak otpremljeni na, kako je objašnjeno, radioničku sanaciju. Nakon što obnova fasade bude završena, neki elementi će biti vraćni na prvobitnu poziciju, dok će pojedini popu kandelabra i table s imenom institucije biti zamenjeni.

Drveni prozori će biti demontirani, s tim što će najbolje očuvani primerak poslužiti kao model za izradu novih. Za razliku od starih drvenih koji će biti zamenjeni novim, metalni prozori (tavanski lufteri) će biti otpremljeni u radionicu na popravku, zastakljivanje i bojenje.

Fasadna plastika, koja je u dobrom stanju biće očišćena od naslaga stare boje, retuširana i pripremljena za novo bojenje, dok će nedostajući elementi biti izrađeni u malteru ili pak od vodonepropusnog gipsa u kalupima koji su izrađeni na retuširanom originalu.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.