BEOGRAD – Ministar za brigu o selu Milan Krkobabić izjavio je danas da su stigli prvi zahtevi za kupovinu kuća na selu, da je interesovanje veliko i podsetio da je spremno 150.000 kuća.
Krkobabić je to rekao na radnom sastanku sa čelnim ljudima jedinica lokalnih samouprava sa čitave teritorije Srbije i dodao da koliko god bude interesovanja, država će izlaziti u susret i izdvajati sredstva za tu namenu.
“Interesovanje je ogromno. Mlađi ljudi su hrabriji, odlučniji, spremniji na izazov i traženje novih izvora prihoda i novih zanimanja…ali ovo je poziv i za one koji su malo stariji. Nemojte da čekate sa višečlanim porodicama, u iznajmljenim stanovima sa visokim kirijama, odvažite se i vratite u zavičaj ili u neki drugi deo Srbije koji odaberete”, pozvao je Krkobabić, a saopšteno iz Ministarstva.
Ministarstvo za brigu o selu predložilo je, a Vlada Srbije u januaru ove godine, donela Uredbu o utvrđivanju programa dodele bespovratnih sredstava za kupovinu seoske kuće sa okućnicom na teritoriji Srbije za 2022. godinu, po kojoj je 22. februara raspisan Javni konkurs.
Programom je, kao i prošle godine, predviđena dodela bespovratnih sredstava mladim bračnim i vanbračnim parovima, samohranom roditeljim i mladom poljoprivredniku/ci do 45 godina života za kupovinu seoske kuće sa okućnicom, koja može da se nalazi na teritoriji svih naseljenih mesta Srbije, izuzev u gradskim i opštinskim sedištima i prigradskim naseljima.
Predsednik akademijskog odbora za selo SANU, akademik Dragan Škorić ocenio je da je ovo jedan od najboljih projekata u Srbiji koji je konačno pokrenuo proces povratka prvenstveno mladih na selo.
“Raduje nas što je volja tu, sada je potrebno da nauka i struka daju prave savete za nova zanimanja i intenzivnu proizvodnju koja bi dala dobre prihode za život porodica na selu”, rekao je Škorić.
Zamenik predsednika Komisije i član Nacionalnog tima za preporod sela Srbije Milan Prostran izjavio je da je prošlogodišnji pilot projekat naišao na ogromno interesovanje i afirmaciju i komisija do sada nije imala primedbi.
“Kuće koje smo dodelili aktivirale su i 300 hektara zemlje koja se nalazi uz te kuće, a koja se sada koristi i obrađuje”, istakao je Prostran.
Sprovođenje ovog Programa je od nacionalnog značaja, primenjuje se na čitavoj teritoriji Srbije i za njegovu realizaciju od posebne važnosti je angažovanje jedinica lokalnih samouprava.
Mita Lačanski, zamenik predsednika opštine Bačka Palanka, koja je prethodne godine imala najviše realizovanih zahteva, čak 48, izjavio je se ta opština trudi da zadrži mlade na selu i dodao da se i ove godine od raspisivanja konkursa do danas već 13 porodica interesovalo za bespovratna sredstva.
Prema podacima Akademijskog odbora za selo u Srbiji ima 200.000 praznih kuća – 150.000 kuća čiji je vlasnik poznat i 50.000 kuća kojima se ne zna vlasnik.
Za ovaj program opredeljeno je pola milijarde dinara, a sredstva će se dodeljivati po redosledu podnetih prijava – do utroška budžetskih sredstava predviđenih za ovu namenu, a najkasnije do 1. novembra 2022. godine.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.