Stepanovićevo će dobiti muzej posvećen Milunki Savić

Izmenama i dopunama plana generalne regulacije Stepanovićeva obuhvaćen je deo područja površine 1,45 hektara na kom je predviđena gradnja muzeja posvećenog Milunki Savić.

Objekat će se nalaziti na ozelenjenoj javnoj površini, između ulice koja nosi ime heroine balkanskih ratova i Prvog svetskog rata i infrastrukturnog koridora pruge Beograd – Subotica – državna granica (Kelebija).

„Važećim planskim rešenjem se deo zelene površine prenamenjuje za kulturu, za potrebe planiranog muzeja posvećenog Milunki Savić u kontekstu Prvog svetskog rata”, objašnjeno je u predlogu odluke koji će se naći pred odbornicima Novosadske skupštine u četvrtak, 26. decembra.

Reč je o prostoru sa, kako je navedeno, određenim elementima parkovskog ure-đenja, pretežno u južnoj zoni, koji je u funkciji relativno široke regulacije Ulice Milunke Savić i funkcionalno i prostorno odvojene zone koridora pruge. Ta površina pogodna je za gradnju muzeja jer se nalazi preko puta kuće u kojoj je Milunka živela, a blizu su centar Stepanovićeva i železnička stanica, čime će se, smatraju urbanisti, stvoriti uslovi za razvoj centralnih funkcija tog naselja.

Planirana je gra-dnja jednospratne muzejske zgrade (P+1), u kojoj su, osim izložbenog prostora, predviđene prateće, pomoćne i tehničke prostorije.

„Objekat će svojom arhitekturom savremenog izraza, oblikovno i simbolički, predstavljati vrednosti heroine Milunke Savić, koja je živela u Stepanovićevu. Na slobodnom neizgrađenom delu parcele planirano je parterno uređenje – pešačke staze i platoi, pristupne sao-braćajnice muzeju na maksimalno deset odsto površine parcele. U zoni uz Ulicu Milunke Savić planiraće se parking za potrebe korisnika, posetilaca i zaposlenih”, navode urbanisti.
Podsećanja radi, početkom dvadesetih godina prošlog veka heroina balkanskih ratova i Velikog rata Milunka Savić od države je, za zasluge, dobila imanje u Stepanovićevu, koje se nalazi u ulici koja po njoj danas nosi ime. Na tom posedu podigla je kuću i zajedno sa sestrom obrađivala zemlju, dok, u potrazi za boljim životom, s decom nije otišla u Beograd, gde je 1973. godine i preminula u 81. godini.

Po katastarskim podacima, prizemna kuća u Ulici Milunke Savić 4 u privatnom je vlasništvu i ima status prethodne zaštite, što znači da su radovi mogući samo uz konsultacije i uslove nadležnog Zavoda za zaštitu spomenika kulture. Na kući je 2014. godine postavljena spomen-tabla, a objekat je pre par godina obnovljen, što je podrazumevalo građevinsko-zanatske i konzervatorsko-restauratorske radove na fasadama i krovu, kao i zamenu stolarije, limarije i izradu ulične ograde.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još: