BEOGRAD – Ministar za evropske integracije Nemanja Starović izjavio je danas da je prva sledeća mogućnost za otvaranje klastera 3 u pristupnim pregovorima sa EU krajem septembra.
„Klaster 3 je samo jedna u nizu stepenica koje su pred nama, ali mi gledamo izvan okvira klastera 3 i sprovodimo neophodne i nužne reforme koje bi nam omogućile da u narednom periodu otvorimo i klaster broj 2 i klaster broj 5“, rekao je Starović za Tanjug.
Kada su tehnički kriterijumi za otvaranje klastera 3 u pitanju, podsetio je da se Srbija prošle godine obavezala na dodatni set reformi kako bi dobila punu podršku za otvaranje klastera 3.
„Na dobrom smo putu da to ispunimo. Mi smo na prethodnom zasedanju Narodne skupštine usvojili set od tri medijska zakona koji smo u potpunosti usaglasili sa kolegama iz Evropske komisije i na dobrom smo putu da sprovedemo izbor članova Saveta REM-a, kao i da usvojimo
Zakon o jedinstvenom biračkom spisku, izmene i dopune tog zakona, verujem, već na prvoj narodnoj sednici Narodne skupštine“, rekao je Starović.
Govoreći o hapšenju pomoćnika direkora Kancelarije za KiM Igora Popovića od strane prištinskih organa, Starović je naveo da Srbija insistira na hitnom i bezuslovnom oslobađanju Popovića.
Kada je dijalog sa Prištinom u pitanju, on je dodao da Beograd u načelu ne odstupa od pregovaračkog stola.
„Igor Popović apsolutno mora biti oslobođen pre nego što do bilo kakvog nastavka dijaloga dođe. Načelno, mi od pregovaračkog stola odstupiti nećemo, ali dijalog se pokazao, nažalost, kao neka vrsta prazne ljušture“, rekao je Starović.
On je ocenio da svima jasno da je prištinska strana ta koja opstruira i blokira bilo kakav napredak u procesu dijaloga, kako kaže, već najmanje tri godine unazad, kao što je svima jasno, dodaje on, da je privođenje Igora Popovića neopravdano.
„Pitanje je samo da li će te verbalne, retoričke osude takvog čina biti propraćene aktiviranje konkretnih mehanizama, koji bi doveli do njegovog oslobađanja. Naša diplomatija je veoma proaktivna u tom smislu, kompletno Ministarstvo spoljnih poslova ali i mnogi drugi državni organi su na tome angažovani, obavljen je niz razgovora sa našim međunarodnim sagovornicima i to je tema od koje nećemo odustati ni po koju cenu“, rekao je Starović.
Kada je reč o mostovima koje prištinske vlasti planiraju da izgrade na Ibru u Kosovskoj Mitrovici, Starović je ocenio da je u pitanju velika provokacija Aljbina Kurtija.
„To je apsolutno neprihvatljvo i dobro je što je naišlo na opštu osudu međunarodne zajednice i ukoliko Kurti bude nastavio sa izgradnjom ta dva mosta, verujem da će se uključiti ona ključna institcija međunarodnog prisustva, koja ima najvažnije alate za regulisanje stanja na samom terenu, a to je KFOR“, rekao je Starović.
Poručio je da je Vlada Srbije maksimalno posvećena podršci srpskom narodu na teritoriji AP Kosova i Metohije.
Kada je roming za srpske državljane u EU u pitanju, Starović je najavio je da je pre mesec dana na samitu lidera Zapadnog Balkana u Skoplju utvrđena dinamika sa Evropskom komisijom, kada i na koji način će uspeti biti potpuno ukinute roming tarife.
„Ukoliko svi uradimo ono što predstavlja naš domaći zadatak, mislim i na nas u Vladi Srbije, ali i na kolege iz Evropske komisije, a učinićemo to tokom jesenjih meseci, već u prvoj polovini 2026. će naši građani moći da koriste svoje mobilne telefone, uključujući mobilni internet, u Evropskoj uniji kao da su kod kuće“, rekao je Starović.
Na pitanje kakvo je raspoloženje među stanovnicima Srbije kada je reč o pristupanju Srbije EU, Starović je odgovorio da je po istraživanju CESID-a trenutno 46 odsto građana podržava pristupanje Srbije EU, dok je 44 odsto protiv.
„Mi i dalje imamo relativnu većinu naših građana koji podržavaju evropski put Srbije, uprkos činjenici da sve to veoma dugo traje“, rekao je Starović.
Upitan da prokomentariše rezultate prvih 100 dana Vlade, Starović je ocenio da je Vlada bila uspešna, a da se premijer Đuro Macut pokazao kao pomiritelj.
On je ukazao da je u tom periodu došlo do potpune normalizacije nastave u osnovnim i srednjim školama, kao i što je počela normalizacije nastave na državnim univerzitetima.
Takođe je kao značajnu stvar u dosadašnjem radu Vlade istakao i da je 22. maja konačno odobreno pristupanje Srbije SEPA-i – jedinstvenom evropskom prostoru za plaćanje u evrima.