BEOGRAD – Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je danas da je Predlog zakona o udžbenicima veoma važan za državu i obrazovanje u celini, te da je osnovni cilj zakona dodatno unapređenje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja.
Stanković je na sednici Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo, na kojoj se razmatra Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o udžbenicima koji je podnela Vlada Srbije, rekao da je, osim izmena postojećih odredbi, cilj zakona i razvoj svesti i osećanja pripadnosti Republici Srbiji.
“Očuvanje i negovanje srpskog jezika, tradicije i kulture srpskog naroda i nacionalnih manjina na prostoru Srbije, a kroz upotrebu udžbenika u svakodnevnom ostvarivanju obrazovno-vaspitnog rada. Na ovaj način nastavljamo da doprinosimo razvijanju i očuvanju nacionalne svesti i kulturne baštine“, rekao je Stanković.
Naveo je da se predlogom zakona uvode udžbenici od nacionalnog značaja za osnovne škole za predmete: srpski jezik, srpski jezik i književnost, svet oko nas, priroda i društvo, istorija, geografija, muzička i likovna kultura.
Stanković je rekao da će udžbenike od nacionalnog značaja pripremati javni izdavač koji raspisuje javni poziv za izbor autora za pripremu udžbenika za prvi i peti razred osnovnih škola u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.
“Za ostale razrede najkasnije 18 meseci pre početka školske godine u kojoj ti udžbenici počinju da se koriste“, pojasnio je Stanković.
Ukazao je da je javni izdavač dužan da preda u štampu rukopise udžbenika od nacionalnog značaja najkasnije 30 dana pre početka školske godine u kojoj ti udžbenici počinju da se koriste.
Ministar je kazao da će korišćenje udžbenika u osnovnoj školi biti sukcesivno i da će za učenike prvog i petog razreda početi u školskoj 2026/27.godini, za učenike drugog i šestog razreda u školskoj 2027/28, za učenike trećeg i sedmog razreda u školskoj 2028/29. godini, a za učenike četvrtog i osmog razreda u školskoj 2029/30. godini.
Stanković je istakao da Predlog zakona podstiče multikulturalnost i jača sistemsku brigu o očuvanju jezika, kulture i identiteta nacionalnih manjina, naglasivši da su udžbenici na jezicima nacionalnih manjina od posebnog značaja za nacionalne manjine.
Ministar je naveo da, u cilju obezbeđivanja transparentnosti i dostupnosti udžbenika svim učenicima pod jednakim uslovima, Predlog zakona propisuje mogućnost utvrdjivanja najviše maloprodajne cene udžbenika koju svake godine utvrdjuje sedmočlana komisija, a koju čine stručnjaci i predstavnici relevantnih institucija.
“Uvažajući potrebe dece, glasove roditelja i mišljenje stručnjaka u cilju očuvanja zdravlja i dobrobiti dece, Predlog zakona predvidja maksimalnu masu udžbenika, pri čemu se masa odredjuje u zavisnosti od razreda i nedeljnog fonda časova“, rekao je Stanković.