Jedna od tri autohtone domaće rase svinja, moravka, pre petnaestak godina bila je pred istrebljenjem. Sada je broj grla veći jer je, zbog veće potražnje, određeni broj uzgajivača našao računicu.
U domaćinstvu Sretena Pajića, iz valjevskog sela Gola Glava, nisu odustajali od uzgajanja moravke ni kada su bili među tek nekoliko uzgajivača u Srbiji. I tada, a i sada kada se potrošači vraćaju zbog kvaliteta mesa ove rase, u ovom domaćinstvu moravka se slobodno hranila u prirodi.
– Ova svinja je ispala toliko dobra i kvalitetna što se tiče i mesa i izdržljivosti, otpornosti. Otpornija je od bele svinje, a eto hoće veći prostor samo na otvorenom. Trenutno su ovde u ovom prostoru zato što su pred prašenje, a inače su na dva i po hektara šume ograđene – kaže Sreten Pajić.
Zbog sve skuplje farmerske proizvodnje svinja, poljoprivredni stručnjaci očekuju dalji blagi porast broja grla moravke. Uprkos manjoj produkciji i prirastu, jednostavnija proizvodnja, veća cena i sve sigurnija prodaja, preporučuju ovu autohtonu rasu budućim uzgajivačima.
– Ona je toliko zahvalna da se najčešće drži u spoljašnjim uslovima, u voćnjacima, ne traži neke uslove smeštaja i ishrane kao što to zahtevaju „kulturne rase svinja“. Pored toga ona se odlikuje i izvanrednim kvalitetom mesa – objašnjava dr Radosav Vujić iz PSSS Valjevo, koji ističe da je takođe veoma značajno da se sačuva genetika, da se sačuva ta rasa.
– Što se tiče prodaje ovih svinja, znači prasića i priplodnog materijala, nama je to 90% zagovoreno u napred – kaže Sreten Pajić.
Država podstiče uzgajanje autohtonih rasa značajno većim subvencijama. Nekada zaboravljena moravka postaje sve profitabilnija na tržištu koje sve više traži autohtone domaće životinje uzgajane u prirodnim uslovima.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.