logo transparend vojvodina uzivo

Šta krije flora, a šta fauna Fruške gore?

VOJVODINA – Naša velika, prostrana ravnica zvana Vojvodina, poseduje dve niže planine – Vršačke planine i Frušku goru. Iako obe odišu optimizmom i mirom, Fruška gora je znatno posećenija.

Frušku goru karakteriše veoma bogata i raznovrsna flora, o tome govori činjenica da čak preko 1000 vrsta biljaka raste u užoj zoni Nacionalnog parka, dok taj broj u zaštićenoj zoni prelazi cifru od 1500 vrsta. Upravo zbog toga Fruška gora može da se poredi sa mnogo većim planinama u Srbiji.

Flora Fruške gore

Foto: Wikimedia.Commons/Creative Commons Attribution 3.0

U raznovrsni biljni svet spadaju: golosemenice, paprati, skrivenosemenice, gljive i raznovrsno lekovito bilje.

Poseban akcenat je na gljivama, njihova raznovrsnost je velika (čak preko 400 vrsta), međutim, njihovo branje podrazumeva oprez i stručnost.

Jestive gljive na Fruškoj gori su: sunčanica, paprena mlečnica, lisičarka, poljska rudnjača, šumska rudnjača, vrganj, kripavac.

Smrtonosno otrovne gljive su: zelena pupavka i panterovka.

Lekovito bilje je vekovima unazad bilo glavno sredstvo protiv bolesti, iako je medicina mnogo uznapredovala, ono se i dalje koristi.

Preko 700 vrsta lekovitog bilja pustilo je svoje korene na Fruškoj gori, najčešće su to divlje vrste ili gajene biljke.

Skrivenosemenice su najbrojnije, u njih spadaju: pavit, rizomi, sasa, kukurek, gorocvet, žalfija, lavanda, ruzmarin, nana, ruže, lale, orhideje, mahunarke, zevalice, glavočike, bela rada, maslačak. Među njima su i trave: pšenica, raž, ječam, sirak, trska, pirevina, obična rosulja, šilj, popino prase…

Foto: Wikimedia.Commons/Creative Commons Attribution 3.0

Najveće bogatstvo Fruške gore čine šume, pašnjaci i livade. Dok su pašnjaci pogodni za uzgajanje gljiva, livade su prepune mirisnog cveća zbog čega su i pogodne za razvoj pčelarstva.

Kada govorimo o šumama, Fruška gora poseduje listopadne šume i četinarske. Zastupljenije su listopadne šume, među kojima se nalaze: bukva, hrast, cer, grab, crni jasen, vrba i topola.

Foto: Gradske info

Kako bi se povećao biodiverzitet Fruške gore, zasađeno je mnoštvo kestena nedaleko od odmarališta Testera. Danas se to područje naziva „Dolina kestena“.

Fauna Fruške gore

Foto: Gradske info

Pored raznovrsnog biljnog sveta na Fruškoj gori, tu je i bogat životinjski svet. Sisara ima čak 60 vrsta (38 zaštićenih), od krupnih do sitnih. Krupni sisari su dominantniji, među njima se nalaze: jelen, šakal, srna, divlja mačka, muflon, lasica, divlja svinja, kuna, zec… Međutim, tu su vodozemci: žabe, daždevnjaci, žabe krastače i mrmoljci i gmizavci: kornjače, zmije i gušteri.

Foto: Wikimedia.Commons/Creative Commons Attribution 3.0

Najmanja žaba u Evropi (crvenotrbi mukač) nastanjena je na Fruškoj gori, interesantan podatak zar ne?

Najdominatnije životinje su ptice – glavni simbol slobode. Njih ima čak 220 vrsta, to su ptice selice i grabljivice ( orao krstaš, kratkoprsti kobac, patuljasti orao i stepski soko).

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.