Šta je zapravo kuver i zašto ga plaćamo u restoranima?

Verovatno vam se nekada dogodilo da na kraju obroka u restoranu, uz naručena jela i piće, na računu primetite dodatnu stavku – kuver. I dok se mnogi pitaju da li je to skriveni trošak, u stvarnosti kuver ima svoju jasnu svrhu i dugu tradiciju u ugostiteljstvu.

Poreklo i značenje reči „kuver“

Reč kuver potiče od francuskog couvert, što u bukvalnom prevodu znači „pokrivač“, ali u ugostiteljskom kontekstu označava kompletnu postavku stola – tanjire, escajg, čaše, salvete i ostale osnovne elemente koje gost dobija čim sedne.

U mnogim evropskim zemljama, posebno u Italiji, Francuskoj i Španiji, kuver se smatra standardnom naplatom za uslugu i osnovne dodatke koji se ne poručuju posebno – poput hleba, putera, maslina ili aperitiva koji se iznose bez narudžbine.

Zašto restorani naplaćuju kuver?

Kuver nije pokušaj prevare niti skrivena stavka – on predstavlja način da restoran pokrije fiksne troškove servisa koji prate svako posluženje. To uključuje:

  • Korišćenje pribora i opreme

  • Čišćenje i održavanje stola

  • Male zalogaje ili dodatke koji nisu posebno poručeni

  • Ponekad i atmosferu (muzika uživo, pogled, ambijent)

U suštini, kuver je simbol kompletne usluge, a ne samo hrane.

Da li je kuver obavezan i da li mora biti prikazan?

Prema pravilima ugostiteljske prakse, kuver mora biti jasno naveden u cenovniku – bilo na kraju menija, uz napomenu u dnu stranice, ili uz upozorenje osoblja. U suprotnom, gost ima pravo da traži objašnjenje, pa čak i da ospori naplatu.

Uobičajeno je da se kuver naplaćuje po osobi, a cena može varirati – od simboličnih 50–100 dinara, pa sve do nekoliko evra u prestižnim restoranima.

Kuver nije isto što i bakšiš

Jedna od čestih zabuna jeste mišljenje da kuver zamenjuje bakšiš. Međutim, kuver ide restoranu, dok se napojnica (bakšiš) ostavlja osoblju kao izraz zahvalnosti za lično pruženu uslugu. U nekim slučajevima, naročito kod većih grupa, napojnica se može automatski dodati uz račun – ali tada mora biti jasno označena kao „service charge“ ili slično.

Kuver je deo kulture ugostiteljstva i kao takav ima svoje mesto u svakodnevnom restoranskom iskustvu. Ipak, ključ je u transparentnosti – restorani treba jasno da istaknu ovu stavku, a gosti da razumeju šta zapravo plaćaju.

Sledeći put kada vidite kuver na računu, znaćete da ne plaćate samo hleb – već i celokupan doživljaj koji restoran nudi.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još: