NOVI SAD – Miloš Vučević podneo je danas ostavku na mesto gradonačelnika Novog Sada, poziciju koju kontinuirano obavlja još od 2012. godine i na koju je biran velikom većinom glasova Novosađana.
Šta je sve Miloš Vučević uradio za Novi Sad od 12. septembra 2012. godine do danas:
Dvanaestog septembra 2012. godine, nakon 20-časovne sednice, izabran je novi gradonačelnik Novog Sada, Miloš Vučević. Prvi gradonačelnik koji je tri puta, uzastopno biran za predstavnika svih Novosađana, prvi koji je 122 meseca vodio grad, prvi koji je 524 nedelje predvodio drugi najveći grad u Srbiji, Srpsku Atinu, Evropsku prestonicu mladih i Evropsku prestonicu kulture. Miloš Vučević je deceniju vodio, gradio i razvijao Novi Sad, prvi ispred Srpske napredne stranke, a od srede će ga naslediti Milan Đurić, stranački kolega koji ga je deset godina pratio u radu, i koji će nastaviti dobro ucrtan put napretka grada, uz “svoj pečat”, kako je najavio Vučević u današnjem obraćanju.
Kada je Miloš Vučević preuzeo grad 2012. godine Novi Sad nije imao razvijenu infrastrukturu. Žeželjev most nije bio završen. Bulevari i obilaznice oko Novog Sada nisu bili izgrađeni. Kanalizaciona mreža u Bukovcu i drugim prigradskim naseljima nije postojala, kao ni centralni prečistač otpadnih voda i regionalne deponije za upravljanje čvrstim otpadom, novi parkovi i nova igrališta za decu, mostovi, saobraćajnice, …
Ali krenimo redom. Jedna od prvih stvari koja je zatekla Miloša Vučevića je afera krađe prethodne gradske vlasti, koju je predvodila Demokratska stranka, na čelu sa Borislavom Novakovićem, koja je avansno uplatila Dušanu Borovici 462 miliona dinara iz budžeta, za posao izgradnje Bulevara Evrope koji nikada nije urađen. Za ovu aferu pravosnažno su osuđeni svi akteri, a građani su ostali uskraćeni za gotovo pola milijarde dinara.
Uprkos aferama, praznom budžetu, štrajkovima koji su sačekali Vučeviča 2012. godine, grad Novi Sad je za deset godina udvostručio budžet, izgradio nove škole i vrtiće, saobraćajnice, mostove, … a pod rukovostvom Miloša Vučevića postao je i Evrospka prestonica mladih 2019. godine i ove godine Evropska prestonica kulture, prvi grad van EU koji je poneo ovu titulu.
Za deceniju, Miloš Vučević je doveo 29 investitora u Novi Sad, koji su zaposlili 11.500 ljudi i uložili 262,9 miliona evra. U procesu izgradnje su dva naučno-istraživačka centra, kompanije Kontinental iz Nemačke i kompanije Nidek iz Japana. Novi Sad pored toga što je univerzitetski centar, postaje i centar razvoja novih tehnologija. Novi Sad je postao i centar IT industrije u Srbiji, svetske kompanije, iznikle u Novom Sadu otvaraju nove prostore 3Lateral, Vega IT, Novaston i Schneider Electric i mnogi drugi. U Srbiji, po zvaničnim podacima, posluje oko 2.500 IT kompanija, od kojih je u Novom Sadu njih oko 400. U Srbiji u IT sektoru, ne računajući stručnjake koji rade u javnom sektoru, bankarstvu, osiguranju… radi oko 40.000 ljudi, od kojih u Novom Sadu preko 10.000, a svi zarađuju mnogo iznad prosečnih primanja u Srbiji.
Grad ove godine na raspolaganju ima rekordnih 38,4 milijarde dinara, što je za oko 2,5 milijardi više nego što je planirano u decembru prošle godine. Poredeći budžet sa 2012-om, Vučević je na sednicu Skupštine grada rekao da su danas prihodi veći za 60 odsto, a kapitalna ulaganja za čak 120 procenata.
Početkom 2021. godine, u susret tituli Evropske prestonice kulture izgrađena je prva Gradska koncertna dvorana, zajedno sa Muzičkom i Baletskom školom, i to, prvi put u istoriji Novog Sada, jer su pre toga Muzička škola „Isidor Bajić” i Baletska škola bile “podstanari” u prostorima koje su posedovale katolička i jevrejska opština.
U Veterniku , Sajlovu, Klisi, Kaću i na Adicama najmlađi imaju nove vrtiće. Kako je Vučević izjavio početkom ove godine, grad Novi Sad sa 624 miliona dinara u potpunosti finansira boravak 17.000 mališana u vrtićima, a subvencijama za privatne vrtiće pomaže boravak 3.400 mališana. Novi Sad je tako jedan od prvih gradova koji je to prepoznao i obezbedio gotovo potpuni besplatan boravak u vrtićima. U periodu od 2015. godine, a zaključno sa 2021. godinom za investiciona ulaganja u Predškolsku ustanovu „Radosno detinjstvo“ ukupno je izdvojeno 1.027.817.655 dinara.
Grad je 2022. godine izdvojio 27 miliona dinara za besplatne udžbenike za sve prvake, a ovu praksu uveo je pre tri godine upravo Miloš Vučević. U toku je, nadogradnja škole i rekonstrukcija prizemlja školskog objekta Osnovne škole „Ivan Gundulić“, što je nastavak realizacije ugovorenih obaveza iz 2020. godine. Ove godine, učenici Osnovne škole „Vasa Stajić“ mogu se nadati novoj sportskoj sali. Od 2014. godine, a zaključno sa 2021. godinom za investiciona ulaganja u osnovnim školama izdvojeno je ukupno 883.664.201,00 dinara.
Jugovićevo je postalo najsavremenije naselje sa 1.972 stana, 6 saobraćajnica od 1.314m, koje osvetljava 57 stubova javne rasvete, a tu je i 610 parking-mesta i 1.807m pešačkih i 314m biciklističkih staza.
Gotovo sve biciklističke staze u gradu su renovirane, ili se trenutno saniraju, a sagrađene su i nove, koje spajaju Novi Sad i Futog i Begeč.
U intervalu od 2014. godine, a zaključno sa 2021. godinom za investiciona ulaganja u srednjim školama ukupno je izdvojeno 3.601.721.286 dinara, od čega je za izgradnju Muzičko-baletske škole izdvojeno 3.185.084.679 dinara.
Pešački most preko Dunava, četvrti most koji spaja jedan od najprometnijih Bulevara, preko kameničke Ade sa Sremskom stranom grada, peti most koji spaja industrijsku zonu i Fruškogorski koridor… Sve isprojektovano, usvojeno i postavljeno za razvoj i rast grada.
I ima još stvari koje su urađene, koje treba da se pohvale, koje krase Novi Sad i koje služe na ponos Novosađanima, ali i čoveku koji je deset godina predvodio najuspešniji tim koji je Novi Sad imao. Miloš Vučević postigao je mnogo, rezultati su tu, pred našim očima, rastu nove zgrade, novi podzemni parkinzi, sportske hale, fabrike, …
I kako to često Miloš Vučević voli da podvuče u svojim objavama na društvenim mrežama, sve ovo učinjeno je zajedno sa Novosađanima i za boljitak našeg grada.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.