Šta je sve u Srbiji na listama UNESCO? Istorijska, kulturna i prirodna dobra

SRBIJA – Počev od 20. decembra 2000. godine članica ove organizacije je i Republika Srbija.

Samo pet godina nakon osnovanja specijalizovane agencije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu je tadašnja Savezna Federativna Republika Jugolsavija postala deo projekta, kada je počela sa radom i prva Nacionalna komisija UNESCO-a.

Počev od 20. decembra 2000. godine članica ove organizacije je i Republika Srbija.

Foto: SPC

Kako je na pomenutom sajtu istaknuto, za Republiku Srbiju je od posebne važnosti upravo zaštita srpske kulturne baštine na Kosovu i Metohiji. Od čak 458 nepokretnih kulturnih dobara na tom području, njih 61 se smatra dobrom od izuzetnog značaja za našu zemlju.

Kao „kulturno nasleđe srpskog naroda prvog reda“ okarakterisano je 1.300 svetinja, manastira i crkava, koje se na području Kosova i Metohije nalaze.

UNESCO u Srbiji

Uz kulturno i istorijsko nasleđe, Srbija se može pohvaliti i prirodnim dobrima, ali i bogatom tradicijom.

Na Listi svetske baštine UNESCO-a, uz kompleks Stari Ras i Sopoćani, koji je uvršten još 1979. godine, nalazi se i srednjevekovni manastir Studenica, kao i arheološko nalazište Gamzigrad-Romulijana, koje je deo liste od 2007. godine.

Počev od 2016. godine je Republika Srbija, uz Crnu Goru, Bosnu i Hercegovinu i Hrvatsku upisala i stećke, srednjevekovne nadgrobne spomenike, na ovu listu.

Tri elementa i to kako krsna slava, tako i srpska nacionalna igra kolo, te pevanje uz gusle, kao i Zlakusko lončarstvo uvršteni su na Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva.

Deo Liste Pamćenje sveta su kako Arhiv Nikole Tesle, tako i Miroslavljevo jevanđenje, a i telegram sa ultimatumom koji je tadašnja Austrougarska poslala Srbiji u vezu sa objavom Velikog rata.

Geopark Đerdap je počev od 2020. godine deo UNESCO-vog registra globalnih geoparkova.

Dva su rezervata biosfere u Srbiji i to Golija-Studenica i Bačko Podunavlje deo Liste rezervata biosfere.

Pročitajte još:

 

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.