Vežbanje je veoma bitan deo dana i života generalno. Doktori oduvek preporučuju što više fizičke aktivnosti – šetnju, brzo hodanje, trčanje, kardio i ostale vežbe. Umesto toga, mnogi od nas dosta sede tokom dana, jer sate provodimo pred računarom. Uz nekoliko sprava, možete napraviti sopstvenu teretanu u svojoj kući.
Kako prenosi zadovoljna.rs, prva stvar koju treba da uradite je da izaberete najbolje mesto gde ćete locirati svoju kućnu teretanu. Ukoliko uslovi to dozvoljavaju, idealno bi bilo da preuredite podrum, tavan ili deo dvorišta. Ako živite u stanu, možete jednu sobu ili deo neke prostorije pregraditi i pretvoriti u svoj kutak za vežbanje.
Druga bitna stvar koju treba da odredite je budžet. Pravljenje teretane može koštati dosta, ali ako imate ograničene novčane mogućnosti, nemojte se obeshrabriti. Mnogo novca nije primarno da bi se napravila funkcionalna teretana.
Sledeći korak je kupovina sprava i opreme. Možete potražiti nove ili korišćene sprave. Pre nego što išta odlučite da kupite, dobro istražite sve opcije. Prelistajte oglase, kao i ponude na društvenim mrežama.
Još jedna bitna stvar na koju pojedini često zaborave jeste da temperatura u prostoriji u kojoj vežbate mora biti optimalna. Ovo dosta zavisi i od toga gde se nalazi teretana. Na primer, garažu će biti mnogo teže zagrejati ili rashladiti nego recimo sobu u stanu. Rešenje može biti klimatizovanje prostorije za letnje mesece ili podno grejanje zimi. Tu su uvek i ventilatori i grejalice kao jeftinija opcija.
Dobro osvetljenje je još nešto što prostoriju čini prijatnijom za vežbanje. Svetlost i toplota se svode na lične preferencije, ali izbegavajte svetiljke koje vise do pola sobe.
Ako imate ograničen prostor i morate vežbati recimo u dnevnom boravku, dodavanje točkova nameštaju je odlična opcija. Na ovaj način možete pomerati stvari i imati dovoljno prostora za vežbanje.
Izbor podova je veoma važan, posebno ako koristite tegove ili bilo koju opremu koja može oštetiti standardni pod. Debeli gumeni pod je najbolje postaviti u celoj prostoriji koju pretvarate u teretanu. Često ljudi odlučuju da ih slože poput slagalice i na taj način pokriju celu ili deo prostorije.
Zidovi su odlično mesto za skladištenje opreme za teretanu. Najpametnije je kupovati opremu koja je multifunkcionalna i koju ćete moći da koristite za izvođenje različitih vežbi.
Jedna od njih je benč klupa koja je ključna za izvođenje brojnih vežbi. Ako tražite još više opcija njene upotrebe, nabavite i naslonjač.
Dva tega i šipka će biti dovoljni za osnovne vežbe. Kasnije možete kupiti i druge vrste i veličine, kako vežbanje bude napredovalo.
Tegići su takođe svestran komad opreme. Najbolje bi bilo kupiti one na kojima možete prilagođavati težinu, u zavisnosti od vežbe.
Ketlbel je još jedna spava koja se može koristiti na više načina, a ne zauzima mnogo mesta u prostoriji. Dolazi u mnogim veličinama, oblicima i težinama, te u zavisnosti od svoje fizičke spremnosti, izaberite onaj koji ti najviše odgovara.
Trake za vežbanje su praktični i jeftini komadi koje lako možete dodati u kućnu teretanu. Uz njih nabavite i prostirku za jogu za veću udobnost kod vežbi koje radite na podu i istezanje na kraju treninga.
Ukoliko prostor i budžet dozvoljavaju, za kardio trening uzmite sobni bicikl kojim možete odraditi odličan trening u svoja četiri zida. Vreća za boks i rukavice, pored odličnog kardio treninga, predstavljaju i oslobađanje od negativne energije. Ovo je odlična terapija da izbacite sve negativne misli iz glave.
Pilates loptu možete koristiti za jačanje kičme i izvođenje raznih drugih vežbi. Možete ih koristiti i kao kancelarijsku stolicu u kućnoj kancelariji. I one moge da se nađu povoljno.
Ne treba zaboraviti ni ogledala u sobi. Nije loše ogledati se dok izvodiš određene vežbe, da vidiš da li ih izvodiš pravilno. Najbolje ih je montirati na zid, a idealno bi bilo da zauzimaju što veću površinu, a tako će i soba izgledati veće.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.