Šta je Novom Sadu donela titula “Evropska prestonica kulture” i šta može da očekuje nakon svega?

Prestižnu titulu “Evropska prestonica kulture” svake godine ponese jedan ili nekoliko gradova u Evropi. Ove,  2022. godine, ta titula pripala je srpskom gradu Novom Sadu. Šta se ovom poštovanom i sada već dugom tradicijom zahteva od grada i šta nakon toga može da se očekuje?

Kulturno priznanje “Evropska prestonica kulture” sa 37 godina postojanja

Titula “Evropska prestonica kulture” postoji od 1985. godine inicijativom grčke ministarke kulutre Meline Merkuri i francuskog ministra Džek Langa, i dodeljuje se samo evropskim gradovima. Ideja stvaranja ovog programa jeste odavanje kulturnog priznanja gradu za njegovu istorijsku i kulturnu baštinu. Kroz ovo kulturno priznanje, zdanja jednog grada postaju reprezentativna za čitav svet tokom jedne kalendarske godine. Program  “Evropska prestonica kulture” napravljen upravo tako da bi istakao ono najlepše što jedan grad ima i što može da ponudi. Prvi grad koji je poneo ovu titulu 1985. godine bila je Atina, upravo zahvaljujući Melini Merkuri na čiji zahtev se ovo priznanje dodeljuje punih 37 godina.

Zanimljivost ove prestižne titule grada jeste što, do sada, Novi Sad je jedini grad, pored Istanbula, koji je poneo ovu evropsku titulu, a da država u kojoj se nalazi grad, nije već država – članica Evropske Unije.

Novi Sad – Evropska prestonica kulture 2022

Titula grada Novog Sada kao  “Evropska prestonica kulture” trebalo je da se dogodi 2021. godine, ali je usled pandemije korona virusom pomereno za tekuću 2022. godinu. Do sada su aplicirali i drugi srpski gradovi kako bi dobili ovu titulu, poput Beograda i Niša, ali nisu bili izabrani.

Prvi srpski grad koji je dobio ovu titulu jeste Novi Sad.

Foto: Instagram/novisad_2022

Šta je to što je Novi Sad izdvojilo u odnosu na druge gradove? 

Bogatstvo kulturnog nasleđa grada Novog Sada uticalo je, ne samo na vizualni utisak kroz mnoštvo velelepnih građevina, već i na duh samog grada.

Građani Novog Sada – njegovi starosedeoci trude se da taj duh kulture koja srasta sa ovim gradom, obuzme sve one koji u njega tek dolaze, turiste i sve one buduće stanovnike.  Tako se studenti  prilagođavaju i umiruju svoj znatiželjan duh kroz mnoštvo događaja poput filmskih prikazivanja, koncerata, predstava, izložbi, dok stariji žitelji uživaju u svakodnevnim manifestacijama multikulturalnog karaktera.

  •  Multikulturalnost i istorija grada 

Istorija grada govori da je Novi Sad uvek bio stecište različitih naroda i kultura. Širina grada ogledala se upravo u domaćinstvu i gostoprimstvu drugih naroda koji u zajednici grada žive složno. Različite narodnosti doneli su razvoju kulture, običajnosti i punoći grada. Upravo je razlog multikulturalnosti bio inspiracija za glavni projekat sa kojim je Novi Sad aplicirao za titulu “Evropska prestonica kulture” – nedavno održan projekat “Seobe”.

Foto: Instagram/novisad_2022
  • Organizacija institucija grada 

Pored multikulturalnosti i istorije grada, njene arhitekture, ono što je doprinelo da Novi Sad postane “Evropska prestonica kulture”2022 jeste organizacija Grada Novog Sada. Svaka kulturna ustanova imala je unapred regulisan plan i program koji je rukovodstvom Grada, gradonačelnika Grada Novog Sada Miloša Vučevića i organizacionog odbora za kandidaturu Novog Sada implementiran kao projekat – prezentacija za kandidaturu.

Glavna realizacija desila se upravo 2016. godine, iako je kao ideja postajala par godina unazad, nije postojala inicijativa ni plan kako bi se sprovela kandidatura dovoljno dobra kako bi Novi Sad postao nosilac titule za određenu kalendarsku godinu.

Šta se može očekivati za Novi Sad u budućnosti?

Kako je realizacija sprovedena, a Srbija dobila čast da jedan od njenih gradova postane jezgro kulturnih dešavanja na nivou čitave Evrope, Novi Sad je počeo da se turistički razvija neverovatnom brzinom.

Ne samo da se ovim predviđenim programom održava preko 1500 kulturnih dešavanja koji su namenjeni svim stanovnicima grada i države, već su jednako namenjeni i strancima.

Projekti koji se realizuju od strane “Evropska prestonica kulture” predviđaju saradnju između različitih gradova u zemaljama Evrope, bivših i sadašnjih prestonica kulture. Samim tim posete koje beleže Novi Sad već sada su se povećale, s toga možemo reći da glavne turističke atrakcije postaju glavne evropske turističke atrakcije.

Novi Sad kao jedan od najbrže razvijajućih gradova, od privrednog, urbanog, turističkog, postaje omiljeno mesto za život ne samo državljana Srbije, već i stranaca. Njegov kapacitet se širi, njegova tradicija i vrednost postaju vidljivi na mapi, dok je kultura šarm ovog grada i ono što ga čini idealnim mestom za boravak, posetu i život.

Autohtona kultura koja se pre svega zasniva na tradiciji, ono je što većina gradova velikom urbanizacijom gubi. Lepota Novog Sada upravo je prepoznata ovom titulom Novi Sad kao “Evropska prestonica kulture”.

Titula grada kulture među glavnim evropskim gradovima može da garantuje još brži razvoj grada, kao i evropske prepoznatljivosti države Srbije.

Pogledajte još: 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Search
Close this search box.