Uloga roditelja nosi sa sobom duboku ljubav, radost i ispunjenje, ali isto tako i značajne izazove i odgovornosti koji mogu dovesti do nečega što se zove emocionalno izgaranje.
Roditeljstvo zahteva mnogo od nas, a mi smo ljudi. Dakle, ako ste ikada želeli da se faza novorođenčeta završi ili ste izgubili živce sa tinejdžerom, znate o čemu danas govorimo. Međutim, jednom kada ovladate veštinama emocionalne inteligencije, to će zauvek promeniti pravila igre! Roditeljski život će postati lakši i mnogo zabavniji!
Savremeni životni tempo, zajedno sa društvenim i ličnim očekivanjima, može komplikovati već zahtevno roditeljstvo. Stoga je važno razumeti uzroke i posledice izgaranja kako bi se preduzele odgovarajuće mere za prevenciju i suzbijanje ovog stanja. Emocionalna inteligencija se ističe kao ključna veština koja može pomoći roditeljima da bolje upravljaju svojim emocijama.
Da li doživljavate “burn out” ili sagorevanje u roditeljstvu?
Roditeljstvo je nemilosrdno, nikada van dužnosti. To je sprint i maraton istovremeno. Iako je roditeljstvo takođe nagrađujuće i ispunjavajuće, odgovornost i veliki broj zahteva mogu da pomrače tu neverovatnu ljubav koju imate u svom srcu. Kako nam je septembar za petama, pravo je vreme za introspekciju i usavršavanje našeg emocionalnog stanja i roditeljskih veština.
Prepoznajte simptome roditeljskog sagorevanja:
Umor, iscrpljenost, a ponekad i depresija;
Hroničan stres;
Sumnje da ne bi trebalo da budeš roditelj;
Osećaj kao da ne uspevaš kao roditelj;
Proganjajući osećaj da ćete izneveriti svoju decu;
Anksioznost koja vas drži budnim noću;
Osećaj zarobljenosti ili preplavljenosti obavezama;
Emocionalno udaljavanje ili zatvorenost;
Osećaj sramote što želiš odmor od roditeljstva;
Moguće više sukoba sa partnerom;
Nedovoljna angažovanost oko dece;
Povećana nepovezanost ili negativna osećanja prema deci.
Doživljavanje čak nekoliko od ovih simptoma može nas opteretiti. Međutim, ono što psiholozi savetuju kada se osećamo najgore, to je delimično zato što smo svoju pažnju usmerili na negativno. Velike su šanse da su vam oči prikovane za svoje nedostatke ili vreme kada ste izgubili živce. A briga o sebi verovatno izostaje.
Razvijajte emocionalnu inteligenciju:
Rad na prepoznavanju, razumevanju i upravljanju svojim emocijama može vam pomoći da bolje reagujete na stresne situacije.
Vežbanje empatije prema sebi i svojoj deci pomaže u izgradnji emocionalne veze i razumevanju potreba svakog člana porodice.
Postavite zdrave granice:
Naučite da kažete “ne” kada je to potrebno i postavite granice kako biste zaštitili svoje vreme i energiju.
Razmislite o prioritetima i usmerite svoju pažnju na najvažnije zadatke umesto da se razvodnjavate prevelikim brojem obaveza.
Pronađite podršku:
Razgovarajte sa partnerom, prijateljima ili porodicom o svojim osećanjima i izazovima.
Razmatrajte mogućnost angažovanja stručnjaka poput psihologa ili savetnika za podršku i praktične savete.
Negujte svoje fizičko zdravlje:
Redovno vežbanje, zdrava ishrana i dobar san igraju ključnu ulogu u održavanju vaše energije i raspoloženja.
Pronađite vreme za sebe i hobije koji vas ispunjavaju i opuštaju.
Postavite realna očekivanja:
Svaka porodica i roditelj su jedinstveni, stoga su i njihovi izazovi jedinstveni. Nemojte sebi postavljati nerealno visoke standarde. Ako ste odrasli u nefunkcionalnom ili nezdravom domu, biti roditelj može se osećati kao nepremostivi Everest. Ali, dajete sve od sebe! Kao roditelji, ponekad moramtemalo da se opustite i zaustavite. Udahnite duboko. Sada razmislite o načinima na koje radite dobro posao kao roditelj.
Imajte na umu da je proces prevazilaženja izgaranja ličan i zahteva vreme. Bitno je postepeno uvoditi ove korake u svoj život i prilagoditi ih svojim potrebama. Vaša dobrobit je ključna, kako za vas tako i za vašu porodicu. Svaki roditelj ima svojih prednosti. Ističući ih, možete se ohrabriti. Rad na tome da promenimo perspektivu utiče na to kako se osećamo i reagujemo što je ključno za emocionalno inteligentno roditeljstvo.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.