Šta je glavna tema ovih dana na društvenim mrežama? Jeste li ikada čuli onu famoznu „a nisam ja to napravio/la jer ti to radiš puno bolje“ ili vam se desilo da dobijete mali milion potpitanja kada nekom zadate naizgled vrlo jednostavan zadatak? E pa, ukratko opisano, u dve reči, to je strateška nesposobnost.
Možda vam prevedeno nije poznato no, sigurno je kako ste termin weaponized incompetence već čuli na društvenim mrežama. Strateška nesposobnost sve je češća tema videa na TikToku i to s vrlo dobrim razlogom – većina žena uviđa koliko se njihovi muževi zapravo prave da su nesposobni. Naravno, strateška nesposobnost nije rezervisana samo za bračne odnose, ona se pojavljuje i na poslu, u prijateljskim odnosima, između članova porodice, zapravo može se pojaviti kod bilo koje vrste odnosa koja vam padne na pamet. No, šta ona zapravo jeste, kako je prepoznati i možemo li je iskoreniti?
Strateška nesposobnost se može opisati kao oblik pasivno agresivnog ponašanja u kojem se pojedinac pravi da neki vrlo jednostavan zadatak nije sposoban da odradi. Bilo da je reč o kolegi koji uporno od nas očekuje da radimo svaku prezentaciju, jer nama to bolje ide ili o detetu koje namerno loše opere suđe, samo kako mama ne bi ponovno tražila da to uradi, sve su ovo primeri strateške nesposobnosti.
Na društvenim mrežama se pak strateška nesposobnost najviše vidi kod žena u braku koje imaju decu. Kako? Shvataju koliko dugo njihovi muževi uspevajuda se „izvuku“ iz vrlo jednostavnih zadataka, koje one obavljaju bez razmišljanja.
Strateška nesposobnost nije uviek namerno korištena. Nekim osobama jednostavno manjka znanja o osnovnim zadatcima i obvezama, jer do sada nisu morali da razviju tu veštinu.
Odbijanje da se nauče nove veštine i prebacivanje izvršavanje istih na drugu osobu „jer njoj bolje ide“ može itekako uticati na sve vrste odnosa, jer kada sve obveze padnu na jednu osobu u odnosu, to može dovesti do prezira i stvaranja osećaja da se potrebe samo one druge osobe poštuju. Takođe, ova dinamika može biti vrlo štetna u porodičnim odnosima. ost kao način izbegavanja obaveza i samim time vama šteti, a tada je razgovor vrlo jednostavno rešenje da osobi ukažete šta njene akcije (odnosno manjak istih) rade vama i često vašem mentalnom zdravlju.
Žalosno je koliko se žena oglasilo na društvenim mrežama da tek sada shvataju koliko dugo njihovi muževi koriste stratešku nesposobnost i izvlače se od obveza koje bi trebale biti jednako raspoređene u braku. Mnogo njih odluči „pomoći s decom“ kako bi žena mogla imati barem pola sata samo za sebe, a na kraju naprave još veći nered u kući i nakon nekoliko minuta zovu ženu, jer ne znaju kako promeniti pelenu. Korištenje strateške nesposobnosti u brakovima mi je bio najbolji primer za dočarati šta je ona i kako je prepoznati, jer se nažalost u brakovima najčešće i koristi no, to nikako ne isključuje mogućnosti da je neko koristi i na poslu ili čak s prijateljima.