Šta je donela titula „Evropski grad šuma“ drugim gradovima, a što bi mogao da očekuje i Novi Sad?

Novi Sad je 21. marta na Svetski dan šuma dobio novu evropsku titulu za ovu godinu, a u pitanju je titula „Evropski grad šuma“.

Ova titula dodeljuje se od 2014. godine, a zvanje traje godinu dana.
Šta je titula „Evropski grad šuma“ i zbog čega se dodeljuje?
Titulu „Evropski grad šuma“ doneo je Evropski institut za šume 2014. godine. Njihova odluka da se svake godine dodeli drugom evropskom gradu ova titula nastala je sa razlogom koji je jedan od gorućih danas – kako pobljšati kvalitet života i svest o zaštiti životne sredine.

Evropski institut za šume na svojoj zvaničnoj stranici navodi sledeće:

Šume su najvažnija i najraznovrsnija ekološka infrastruktura u Evropi. Šume pružaju ključne usluge ekosistema, podržavajući održivost kritičnih resursa kao što su voda i zemljište, i igraju ključnu ulogu u prilagođavanju i ublažavanju klimatskih promena. U urbanizovanim evropskim društvima, uloga šuma u obezbeđivanju roba, blagostanja, zdravlja i drugih socijalnih beneficija se lako zaboravlja. Evropski institut za šume želi da poveća svest javnosti i donosilaca odluka o evropskim šumama – i da promoviše njihovu svestranost, značaj i društveni uticaj.

U godini kada se dodeli titula, grad koji je nosilac titule, a ove godine je to Novi Sad, on je domaćin konferencije Evropskog instituta za šume. Ove godine će se konferencija Evropskog instituta za šume odražati u Novom Sadu u septembru mesecu. Tada je najavljena i svečena cerenomija uručenja titutle.

Foto:Gradske info

Ono što se podrazumeva ovom titulom jeste zajednički rad prestonice šuma sa aktivnostima Evropskog instituta šuma, ali i drugih gradova koji te aktivnosti već sprovode.

Bivše prestonice šuma i Novi Sad
Sve bivše prestonice koje su imale titulu „Evropski grad šuma“, u startu su imale određen procenat zaštićene šumske površine. S toga i dobijanje ove titule zahtev da se grad koji konkuriše može povaliti da je deo njegove teritorije pokriveno šumom.

Beč koji je bio „grad šuma“ 2016. godine, ovu titulu je dobio zahvaljujući tome što Bečka šuma, koja se prostire na 1350 kilometara kvadratnih, pruža stanište za 2000 biljnih vrsta i 150 vrsta ptica, kao i drugih zaštićenih životinja. Kako se dalje navodi na zvaničnom turističkom sajtu grada Beča, Bečka šuma je deo zakonski zaštićenog zelenog pojasa, odnosno Unesko je 2005. godine ovu šumu proglasio za rezervatom biosfere – oznakom za područja sa posebnim kulturnim i prirodnim pejzažima.

Zatim, ostrvo Sardinija koje takođe ima zelene i šumovite potencijale, nosilo je titulu 2018. godine kao „ostrvo šuma“. Sardinija je ostrvo koje ima nacionalni park i nekoliko rezervata prirode, te je veoma poznata po svojoj prirodi, ponela je titulu te godine iz razloga, kako se navodi na stranici Evropskog instituta za šume, jer se ohrabruje Sardinija da u budućnosti preuzme vođstvo u mediteranskom regionu u postavljanju šuma i šumarstva u srce održivog upravljanja šumama.

Novi Sad, grad koji je ove godine „Evropski grad šuma“ nalazi se nedaleko od ostrvske planine Fruška gora koja čini jedan od pet nacionalnih parkova u Srbiji, i čiji najveći deo površine čine šume, čak 23.315,53 hektara. Fruškogorske šume, stanište su mnogim retkim i zaštićenim biljnim i životinjskim vrstama, a od ukupnog broja sisara, 38 vrsta su zaštićene kao prirodne retkosti.

Foto:Gradske info

Fruška gora se smatra i jednom od površina najviše porivenom drvećem lipe u Evropi.

Fruška gora je 1960. godine proglašena za prvi nacionalni park u Srbiji.
Ono što se sa ovakvom titulom može očekivati jeste još veći stepen unapređenja biodiverziteta, strožiji pristup kontroli aktivnosti koje su vezane za fruškogorske šume, ali i njihovo pobljšanje koje bi moglo da dobije na još većem značaju, bar kada se radi o evropskom tlu.

Novi Sad je sa ovom titulom prihvatio brigu, ali i dodatno angažovanje kako bi se podjednako sa drugim, bivšim i budućim evropskim „gradovima šuma“, podigli svest o značaju drveća i njegovoj efikasnosti na čitav živi svet. S tim se već u ovoj, ali i narednim godinama moće očekivati svesniji i aktivniji odnos Grada Novog Sada prema šumskim blagodatima.

Gradovi koji su pored Beča bili „Evropski grad šuma“ su: Barselona (2022), Prag (2021), Bon (2020), Aberdin (2019), Oslo (2917), Sant Petersburg (2015) i Bilbao (2014). Takođe, u tekstu je spomenuto da je 2018. godine Sardinija kao ostrvo dobila titulu „Evropsko ostrvo šuma“.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.