Bebi bluz predstavlja emotivno stanje koje se javlja u prva dva tri dana nakon porođaja i dolaska kući. Većina novih majki prođe bebi bluz bez većih problema.
Simptomi nestaju sami od sebe i nije potreban nikakav tretman. Ukoliko tužna osećanja potraju duže od 2 nedelje, neophodno je obavestiti svog izabranog lekara, jer je to indikator da se razvija ozbiljnije stanje koje se zove postporođajna depresija. Simptomi postporođajne depresije su slični bebi bluzu, ali su ozbiljniji i traju duže.
Šta uzrokuje bebi bluz?
Čak 4 od 5 novih roditelja razvije oblik bebi bluz-a. Ovo stanje može uticati na nove roditelje bilo koje rase, uzrasta, društvenog statusa, kulture ili nivoa obrazovanja.
To se najčešće dešava tokom prvih 3 do 6 meseci nakon rođenja bebe, ali se može razviti i do godinu dana kasnije. Ako vaš partner ima bebi bluz, može imati želju da vreme provodi sam, oseća se ljuto, neraspoložen, nervozno ili uznemireno, gubi interes za posao ili hobije koje je do tada imao, budi se frustriran i tužan, osećaj beznadežnosti koja preplavljuje, javljaju se problemi sa spavanjem ili donošenjem odluka.
Nedostatak sna, problemi u vezi ili stres takođe mogu izazvati bebi bluz. Muški partneri takođe mogu imati bebi bluz zbog hormonskih promena tokom i nakon rođenja bebe. Nivo testosterona može pasti, a nivo estrogena može porasti kod novih očeva. Drugi hormoni, kao što su kortizol, vazopresin i prolaktin, mogu porasti. Sve ove hormonske promene mogu izazvati depresiju.
Nakon porođaja, količina hormona estrogena i progesterona naglo se smanjuje, izazivajući promene raspoloženja. Za neke ljude, hormoni koje proizvodi štitna žlezda mogu naglo pasti, zbog čega se osećaju umorno i depresivno. Nedovoljno spavanje i loša ishrana mogu doprineti ovim osećanjima.
Emocionalni problemi su još jedan mogući uzrok bebi bluza. Možda ste nervozni zbog brige o novoj bebi ili ste zabrinuti kako se vaš život promenio od rođenja bebe. Ove misli mogu učiniti da se osećate tužno ili depresivno. Možda ste u većem riziku da se osećate tužno nakon rođenja bebe ako ste se osećali depresivno tokom druge trudnoće ili u drugim periodima svog života.
Postoji nekoliko stvari koje možete da uradite da biste se osećali bolje. Pre svega odnosile bi se na to da spavate što više možete i zatražite pomoć od partnera, porodice i prijatelja. Recite im šta tačno mogu da urade za vas, kao što je odlazak u nabavku namirnica ili da pričuvaju bebu dok se tuširate ili spavate.
Odvojite vreme za sebe pa bilo to i na pola sata, biće od velikog značaja. Zamolite nekoga kome verujete da pazi na vašu bebu kako biste mogli da izađete iz kuće. Pokušajte da se povežete sa drugim novim roditeljima. Grupa za podršku može biti od pomoći. Jedite zdravu hranu i uz vežbanje smanjite količinu stresa.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.