Šta čini svaku planetu Sunčevog sistema posebnom?

Sunčev sistem krije osam planeta, a svaka od njih ima nešto što je čini jedinstvenom i posebnom. Evo šta ih razlikuje i po čemu su fascinantne:

Merkur – Najmanja planeta i najbliža Suncu. Dan na Merkuru traje duže od njegove godine! Zbog tankog omotača, nema atmosferu koja bi zadržavala toplotu, pa se temperatura naglo menja – od +430°C do -180°C.

Venera – Najtoplija planeta. Iako nije najbliža Suncu, gusta atmosfera bogata ugljen-dioksidom stvara snažan efekat staklene bašte – prosečna temperatura je oko 465°C. Zanimljivo: rotira u suprotnom smeru od većine planeta.

Zemlja – Jedina planeta za koju znamo da podržava život. Ima tečnu vodu, stabilnu atmosferu i magnetno polje koje štiti od Sunčevih zračenja.

Mars – Poznat kao Crvena planeta zbog gvožđa u tlu. Ispod njegove površine moguće je postojanje leda – a možda i mikroskopskog života. Mars ima najviši vulkan u Sunčevom sistemu – Olimpus Mons.

Jupiter – Najveća planeta. Gasni džin sa više od 90 meseca. Ima čuvenu Veliku crvenu pegu – ogromnu oluju veću od Zemlje koja traje više vekova.

Saturn – Poznat po svojim upečatljivim prstenovima od leda i stena. Takođe ima preko 140 meseca, a među njima je Titan – mesec sa gustom atmosferom i tečnim metanom na površini.

Uran – Planeta koja „leži na boku“. Njena osa rotacije nagnuta je gotovo pod pravim uglom, pa se praktično kotrlja kroz orbitu. Plave je boje zbog metana u atmosferi.

Neptun – Najudaljenija i najvetrovitija planeta. Vetrovi na Neptunu dostižu brzinu od čak 2.100 km/h! Takođe ima tamnu pegu, sličnu Jupiterovoj oluji.

Ove razlike čine svaku planetu jedinstvenim svetom i podsećaju nas koliko je naš kosmos raznolik i uzbudljiv.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još: