Šta bi mogle da budu alternative suncokretovom ulju

AGRAR – Kako bi ublažili nestašicu suncokretovog ulja, čije isporuke više ne stižu iz Ukrajine, kao jednog od najvećih svetskih proizvođača, potrošačima u pojedinim evropskim državama predlažu da pređu na alternativna ulja.

Svetski mediji već su objavili da je stopiranje izvoza iz crnomorskih luka dovelo do smanjenja njegove upotrebe i da raste potražnja za drugim biljnim uljima (repičinim, sojinim, palminim i kukuruznim).

Stručnjaci napominju da će zbog ugrožene ponude najverovatnije zamene za mnoge potrošače biti palmino i sojino ulje. Zamena će, međutim, biti upitna zbog ograničene ponude, navodi „Oilvorld”. Gubitak od 1,2 do 1,3 miliona tona mesečno teško će se nadoknaditi bez znatnog smanjenja potrošnje ulja i masti. EU je uvezla 1,52 miliona tona ukrajinskog suncokretovog ulja u periodu od oktobra do decembra 2021. To je manje u odnosu na 2,16 miliona tona u istom periodu 2020. godine.

Međutim, ono je činilo 86 odsto ukupne isporuke te robe u EU. Takođe, ugrožena je i Indija, koja praktično uvozi trećinu ukrajinskih količina namenjenih izvozu i koja je najavila da će nestašicu delimično pokušati da pokrije palminim uljem iz Indonezije, ali i suncokretovim iz Rusije.

Protekle nedelje evropski mediji objavili su da da je iz straha od nestašica u Španiji zabeležena navala na određene prehrambene proizvode, pa su u brojnim supermarketima prazni rafovi brašna i suncokretovog ulja.

Španija je do sada uvozila suncokretovo ulje iz Ukrajine i taj uvoz pokrivao čak je 62 odsto potrošnje. Upravo suncokretovo ulje je proizvod koji se sada može teško naći u prodavnicama, prenosi Tanjug.

– Naručili smo nove količine ulja, ali već danima nema isporuka – rekla je prodavačica jednog supermarketa u Barseloni, prenose španski mediji.

Pojedini supermarketi ograničili su prodaju suncokretovog ulja na pet litara po osobi.

Do problema u snabdevanju, prema medijima, moglo bi doći najranije od leta, ukoliko ne bude isporuka iz Ukrajine. Takođe, zbog izostanka isporuka žitarica i kukuruza iz Ukrajine u Španiju, moglo bi doći do nestašice stočne hrane. I Udruženje industrije za preradu ulja Nemačke (Ovid) nedavno je upozorilo da bi za nekoliko nedelja moglo doći do nestašice suncokretovog ulja.

– Imamo zalihe za još nekoliko nedelja – rekao je direktor Ovida Gerhard Brankačk za agenciju DPA.

Inače, Nemačka je velike količine suncokretovog ulja uvozila iz Ukrajine, iz koje zbog rata više ne dolaze nove isporuke. Ovid ukazuje da potrošači mogu koristiti i druga jestiva ulja, gde neće biti nestašice.

Prema Ovidu, Ukrajina sa 51 odsto i Rusija sa 27 odsto najvažnije su izvoznice suncokretovog ulja u svetu. Nemačka 94 odsto potrošnje suncokretovog ulja pokriva uvozom, a samo šest odsto je iz domaće proizvodnje. Ovid navodi da je situacija na svetskom tržištu već bila teška zbog lošeg roda suncokreta u Kanadi i problema s logistikom usled korone, pa je cena suncokretovog ulja još pred rat u Ukrajini jasno porasla. U susednoj Austriji ne postoji opasnost nestašica suncokretovog ulja, pošto domaća poljoprivreda pokriva najveći deo potrošnje

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.