Srpski Krstur: Ispravljanje nepravde prema solunskim Dobrovoljcima

Srpski Krstur

KULA/ SRPSKI KRSTUR- Spomen ploča sa imenima 36 solunskih dobrovoljaca iz Srpskog Krstura, otkrivena je u ovom severnobanatskom mestu u prisustvu njihovih potomaka, meštana i čelnika novokneževačke opštine. Predsednica opštine Novi Kneževac Irena Slavković istakla je da prvi put ovakvo spomen obeležje postoji u Srpskom Krsturu i da je na taj način ispravljena višedecenijska nepravda prema našim meštanima koji su se hrabro borili u Prvom svetskom ratu.

Pored ispisanih imena solunskih dobrovoljca Prvog svetskog rata iz Srpskog Krstura ispisan je citat njihovog komandanta vojvode Živojina Mišića: „Ko sme taj može, život je večita borba. Ko ne zna za strah, taj ide napred“.

– Posebno mi je zadovoljstvo da se spomen ploča otkriva na Sretenje gospodnje, Dan državnosti Srbije. Na taj simboličan način proslavljamo dan kada je donesen prvi demoratski Sretenjski ustav, temelj na kojem Srbija postoji, izgrađuje se i razvija kao parlamentarna, demokratska i slobodna država. S ponosom možemo reći da su dobrovoljci iz Srpskog Krstura na Solunskom frontu učestvovali u pisanju najsvetlijih stranica istorije srpskog naroda. Naša je obaveza da im se na ovaj skroman način odužimo i ovom spomen pločom obavežemo buduće generacije na trajno sećanje naše svetle istorije, da se sa pijetetom sećamo srpskih dobrovoljaca koji su se borili u Prvom svetskom ratu – rekla je Irena Slavković.

Član Organizacionog odbora i Saveta MZ Srpski Krstur Radovan Jančić predočio je da je posle više od jednog veka od završetka Velikog rata, u znak zahvalnosti i trajnog sećanja, podignuto spomen obeležje solunskim dobrovoljcima iz sela.

– Nameće se pitanje zašto do sada to nije učinjeno, a dgovori postoje. Trebalo je zaboraviti podvige srpske vojske, borbu za slobodu otaybine, za slobodu Srbije, a o srpskim vojnicima, pa i ovim ispisanim na ovoj ploči, gotovo da se nije smelo govoriti. Danas ispravljamo nepravdu nanetu ovim ljudima i od njih tražimo oprost, sa verom da nam se takve greške nikada više neće ponavljati – uveren je Radovan Jančić.

Predsednik Organizacionog odbora i zamenik predsednika novokneževačke opštine Dejan Jančić podsetio je na značaj obeležavanja Sretenja i Dana državnosti, u znak sećanja na 15. februar 1804. i 1835.godine.

– Opredelili smo se da baš na ovaj praznik od zaborava otrgnemo ljude čija su imena ispisana na ovoj spomen ploči, učesnike Velikog rata i solunske dobrovoljce iz Srpskog Krstura. O njima, srpskim vojnicima iz Prvog svetskog rata, pisane su knjige i pevane pesme. Njihovo junaštvo slavljeno je širom sveta, ali u Srbiji su, nakon Velikog rata, dočekali strašnu sudbinu – zaborav. Stojeći, danas kao potomak, na ovom mestu, uz dostojan pijetet, imamo obavezu da se zapitamo kakve poruke i putokaze možemo da izvučemo iz podviga najslavnijeg naraštaja u našoj istoriji. Ova spomen ploča je svojevrsne tačka koju stavljamo na kraj mnogo godina zaboravljene priče. Dugo godina su vlasti u bivšoj Jugoslaviji skrivale istinu o srpskim dobrovoljcima na Solunskom frontu i Velikom ratu – ukazao je Dejan Jančić.

Spomen ploču su otkrili potomci solunskuh dobrovoljaca iz Srpskog Krstura: profesor dr Prodica Šećerov, Proda Šećerov, Rista Tolmačev i Bojka Jančić. Nakon otkrivanja i osvećenja spomen obeležja solunskim dobrovoljcima srpskokrsturski paroh Nenad Jovanović je osveštao i Srpsku kuću u Srpskom Krsturu.

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.