NOVI SAD – U ne tako davnoj prošlosti novinarska vest bila je da smo izvozom IT usluga od 200-inak miliona evra nadmašili izvoz malina. Izvozni efekat IT sektora danas je dvadesetak puta veći, a to znači i da je uspešnom tranzicijom ka složenijim poslovima uspešno preskočena kriza.
Srbija je u prvih devet meseci po osnovu međunarodne trgovine uslugama ostvarila suficit veći od dve milijarde evra, ponajviše zahvaljujući rastu od 604 miliona evra, izvoza telekomunikacija, kompjuterskih i informacijskih usluga. Srpski IT sektor je iza sebe ostavio nekoliko turbulentnih godina i sada je dobro i zdravo – bez znakova krize, tvrdi direktor Vojvođanskog IKT klastera Milan Šolaja.
Sposobnost domaćih IT kompanija da unaprede poslovni model od početnih autsorsing usluga ka složenijim poslovima i bližem kontaktu sa ciljanim tržištima i klijentima, rezultovala je zamašnijim rastom plasmana usluga i rešenja na svetskom tržištu, objašnjava Šolaja. A to što smo ispod pola procenta ukupnog svetskog tržišta pokazuje da postoji još mnogo prostora za rast, dodaje on.
Nepunih pola procenta učešća Srbije u svetskom IT kolaču relativizuje i direktor i vlasnik novosadske kompanije „Pozitiv“ Miljan Radanović.
Radanovićeva firma „Pozitiv“ IT usluge i rešenja plasira u Srbiji i, prema njegovim rečima, dugo priželjkivani napredak srpskog tržišta je očigledan.
Udvostručen rast domaće tražnje za IT uslugama i rešenjima Milan Šolaja ilustruje i konkretnim podacima.
Oba naša sagovornika ističu važne mere podrške države u vidu zakonske regulative, proširenja obrazovne osnove, podsticajnih mera startap kompanijama, Strategija razvoja preduzetništva i veštačke inteligencije. I upravo je hvatanje koraka sa veštačkom inteligencijom ono što preostaje srpskom IT sektoru, objašnjava Radanović i zaključuje kako će tu biti jako puno novina, posla i promena u samim organizacijama kompanija.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.