SRBIJA – Iako za većinu nas ne postoji bolje jelo od sarmi, pasulja i gibanice, prema portalu “Taste atlas”, naša kuhinja se nalazi na 25. mestu godišnje liste najboljih kuhinja na svetu.
Prvo mesto zauzima Italija, a slede je Grčka i Španija. Inače, japanski kare je najbolje jelo na svetu, prema ovom sajtu. U pitanju je čorbasto jelo, koje izgledom podseća na gulaš. Ovo jelo je zapravo mešavina mesa, povrća i kari sosa, obično slatkog, koji se služi uz pirinač.
Iako je Srbija 25. po kvalitetu svoje kuhinje, u prvih 100 najboljih jela zauzimamo tek 99 mesto i to sa pljeskavicom.
Što se tiče jela koje je portal stavio na preporuku, tu su kulen, pule (magareći sir), gomboce (knedle), fontoš kolač, vrbički beli luk, gibanica, duvan čvarci, svadbarski kupus, komplet lepinja, pazarske mantije, Vasina torta, miročki sir, svrljiški belmuž, moravska salata, leskovački voz, pirotska peglana kobasica, sečenica ali i moravska svinjetina! Pominje se i kačerski med, iako postoji još puno oblasti u kojima se pravi ova namirnica vrhunskog kvaliteta kao što su Homoljske planine.
Poznati kuvar Vanja Puškar izjavio je za 24sedam da je 25. mesto na ovoj listi spektakularno, s obzirom na konkurenciju.
“Ovo je spektakularna pozicija ako se uzme u obzir koliko smo imali vremena da se pozicioniramo u gastronomiji na globalnoj sceni. Tako da naše vreme tek dolazi. U suštini je najkompleksnije pitanje sam nastup i brending gastronomske celine. Imamo ogroman potencijal ali tek smo sada počeli sistematsko brendiranje nas kao gastro destinacije. I tu je velika razlika između nas i zemalja koje su nametnule ranije svoju gastronomiju. Kod nas hrana tek počinje da zauzima lestvicu koju treba da zauzima”, objašnjava kuvar.
Puškar smatra da će Balkan tek postati popularan što se tiče hrane.
“Izlaskom iz jake krize u kojoj smo se nalazili, mi smo na neki način dobili svojih pet minuta na globalnoj gastrosceni poput Skandinavije ili Južne Amerike. Ljudi uvek tragaju za nečim novim, a mi smo najdostupnija “egzotika” jer gotovo svako u Evropi može da sedne u auto i dođe kod nas”, kaže Puškar.
Na pitanje zbog čega se na prva tri mesta nalaze Italija, Grčka i Španija, on kaže da su to kuhinje čija jela su već svima poznata.
“To jesu definitivno hipereksploatisane gastronomije i segmenti. Ono što definitivno može da se primeti u poslednjih 10 godina jeste osvrt na lokalne proizvode na domaćem terenu. Tako je, recimo, rakija kao destilat potisnula mnoge strane destilate sa restoranske scene. I što su domaća vina dobila svoj prostor u restoranima. Imamo rakije u premijum sektoru koje su cenovno skuplje od destilata koji su globalno pozicionirani”, objasnio je kuvar.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.