Srpkinje razbile Hrvatsku! „Kraljice“ više nego ubedljive na startu kvalifikacija

Blistala je neverovatna Aleksandra Crvendakić

Naše košarkašice su više nego ubedljivo počele kvalifikacije za Evropsko prvenstvo. Aktuelne kontinentalne šampionke pobedile su u gostima Hrvatsku.

Na kraju, Hrvatska – Srbija 66:84 (21:24, 14:31, 16:7, 15:22)

Srbija ne samo da je bila ubedljiva, već je i odigrala sjajno. Aleksandra Crvendakić je bila odlična i sa 33 poena je vodila naš nacionalni tim do važnog trijumfa.

Srbija je dobro otvorila meč i posle poena raspoložene Crvendakić u 5. minutu povela 13:5. Držao je rival aktivan rezultat, serijom 11:5 u 9. minutu vratio se u meč – 19:20, ali je naš tim do kraja prve deonice podigao prednost na 24:21.

Na startu druge četvrtine sjajna Crvendakić je vezala sedam poena i povećala na 31:25.

I dalje se Hrvatice nisu dale, ali smo posle trojke Andreson i dvojke Crvendakić došli do prve dvocifrene prednosti – 38:28. Donela je odlična Krajišnik, novi kapiten, i „plus 12“, pa još jednom trojkom Crvendakić i Janković velikih „plus 17“ u 19. minutu – 52:35. Do odlaska na veliki odmor Čađo je pogodila trojku, za 55:35.

Na startu trećeg perioda igre, Hrvatska je iskoristila kratak post u napadu Srbije i u 26. minutu smanjila na 46:57 serijom 11:2. Međutim, uzvratile su izabranice Marine Maljković sa dva uspešna napada, a na poslednju pauzu otišlo se pri rezultatu 51:62.

Prišle su Hrvatice na početku poslednje deonice na „minus osam“ – 54:62, ali je Srbija ponovo otišla na dvocifren višak – 71:59 u 34. minutu. Držala je Hrvatska priključak, koji je poremetila Čađo trojkom, pa Krajišnik dvojkom u 37. minutu za 76:62, kada je konačni ishod već bio izvestan.

Na kraju, naš tim je slavio sa ubedljivih 84:66 i ostvario prvi trijumf u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2023.

Do kraja kvalifikacija igraće se još dva prozora – u novembru 2022. i februaru 2023. godine, kada Srbiju očekuje dvomeč sa Bugarskom, odnosno duel sa Hrvatskom u Srbiji.

Čak 38 reprezentacija bori se za 14 mesta na Eurobasketu 2023. godine gde će se naći pored domaćina Izraela i Slovenije. Plasman će iz kvalifikacija obezbediti deset reprezentacija – pobednika grupa, kao i još četiri najbolje drugoplasirane ekipe.

Uz našu reprezentaciju u Zaboku je bila i potpredsednica KSS za žensku košarku Ana Joković, kao i dugogodišnji kapiten našeg nacionalnog tima Jelena Bruks, koja je sa sinčićem Mateom došla da bodri bivše saigračice sa kojima je osvojila brojne medalje.