SOMBOR – Mada prve decenije novog milenijuma protiču u znaku posvemašnje informatičke revolucije, pandemija koronavirusa je gotovo dramatično ukazala na potrebu razvoja informatičko-telekomunikacionih tehnologija (ICT) i u svakodnevnom životu, što se neminovno reflektuje i na obrazovanje. Srednja ekonomska škola u Somboru preduzela je korake u tom pravcu, pa u okviru Erasmus+ programa realizuje projekat „Primena ICT u nastavi“.
Mada je zamišljeno da projekat traje 24 meseca, zbog pandemije koronavirusa rok je malo produžen, tako da učesnici imaju godinu više za realizaciju. U jednoj od programskih aktivnosti somborska škola je ovih dana bila domaćin predstavnicima partnerskih srednjih škola iz Makedonije, Mađarske, Portugala i Turske.
Cilj projekta je povećati znanje učenika kao i nastavnika oko upotrebe ICT, a na tome se posebno radilo upravo tokom pandemije. Đaci su zainteresovani, tako da imamo predivnu grupu nastavnika koji učestvuju iz nekoliko država, tu su Srbija, Makedonija, Turska, Portugal i Mađarska – istakla je Hristina Bozoska-Nikoloska, koordinator projekta, u okviru kojeg su tokom pet somborskih dana organizovane brojne radionice.
U stvari cilj našeg projekta je učenje neki novih alata koji bi se koristili u istraživanju i u nastavi, tako da su i učenici i profesori uključeni u radionice. Dodatni kvalitet je razmena iskustava, pošto države iz kojih dolazimo imaju različita iskustva. Naravno, ima puno sličnosti, ali ipak različita iskustva i razmenjivanje dobre prakse je korisno za sve nas učesnike u ovom projektu – ističe Vesna Milanoska iz Makedonije, dok njen kolega iz Turske Hilmi Bekvelec naglašava da je retka mogućnost škola da u današnje vreme budu deo Erasmus+ projekata.
Za naše učenike ovaj projekat je veoma važan jer im se pruža mogućnost da postanu internacionalni studenti, odnosno pruža im se prilika da studiraju negde u inostranstvu i postanu bolji profesionalci u onome čime bi trebali da se bave – kaže profesor Himli, na kojeg je grad domaćin Sombor, uostalom kao i na sve kolege, ostavio odličan utisak.
Ja se ovde osećam kao kod svoje kuće. Domaćini su izvrsni, mi smo se upoznali kada su prvi put bili u Makedoniji, jer je tamo bila prva mobilnost i mogu da kažem da smo svi već sad i dobri prijatelji – naglašava još jednu dimenziju projekta Milanoska, dok njen kolega iz Turske jedini problem ima sa meteorološkim uslovima u gradu zelenila.
Vreme je kod vas, makar za mene, izuzetno hladno, ali domaćini su veoma prijatni i topli, pa se ipak u Somboru osećam izvrsno – pronalazi lepšu stranu boravka u Somboru Beklevec, čiji kolega iz Portugala Luis Pinto Domingeš ne propušta da prenese i utiske svojih štićenika, odnosno portuglaskih srednjoškolaca, pošto su iz svake zemlje-učesnice ovog projekta, sa izuzetkom učesnika iz Mađarske, u Sombor pristigla po četiri učenika u pratnji svoja dva profesora.
Grad Sombor mi se veoma dopada, takvog su mišljenja i moji učenici. Učenici su impresionirani Somborom, i već prvog dana im je bilo jasno da će dosta toga naučiti i da će uživati tokom svog boravka u Srbiji – kaže Domingeš, uz žal što su, zbog aktuelne epidemiološke situacije u njihovoj zemlji predstavnici Mađarske bili uključeni u program putem zum aplikacije.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.