Srećan Uskrs svim čitaocima! Ove godine, 20. aprila, Uskrs se proslavlja istog dana u svim hrišćanskim crkvama, što je retka prilika za zajedničko slavlje i duhovno jedinstvo.
Uskrs u Srbiji je vreme porodičnog okupljanja i očuvanja bogate tradicije. Praznik se dočekuje u krugu porodice uz bogatu trpezu, dok se gosti dočekuju drugog dana praznika. Na Uskršnji ponedeljak, litije prolaze kroz sela, a domaćini dočekuju učesnike na kapijama, nudeći rakiju, piće i meze. Jedan od najlepših običaja je „tucanje jaja“, gde ukućani kucaju uskršnjim jajima uz pozdrav „Hristos Vaskrse“ – „Vaistinu Vaskrse“. Pobednik je onaj čije jaje ostane celo. Ove godine u Mokrinu, selu na severu Banara održaće se 35. Svetsko takmičenje u tucanju jaja. Takođe, postoji običaj da se lice umiva vodom u kojoj je prenoćilo crveno jaje i lekovite biljke, verujući da to donosi zdravlje i lepotu.
Uskrs širom sveta:
Uskrs se širom sveta proslavlja na različite načine, odražavajući lokalne kulture i tradicij.
- Francuska – u gradu Haux, priprema se džinovski omlet od hiljada jaja, koji se deli među stanovnicima. Nakon obavezne porodične uskršnje mise kreće se u lov na jaja koja je domaćica ili neko od ukućana rano ujutro ili noć pre praznika sakrio po bašti ili u kući. Za ovu priliku prave se i posebna čokoladna jaja, koja predstavljaju nagradu pronalazaču. Običaj lova na jaja raširio se iz Francuske i u druge evropske zemlje, kao i u Ameriku.
- Poljska – na Uskršnji ponedeljak, poznat kao Śmigus-Dyngus, mladi polivaju jedni druge vodom, što simbolizuje pročišćenje i veselje
- Grčka – na ostrvu Krf, stanovnici bacaju keramičke posude kroz prozore, što simbolizuje novi početak i prolećnu obnovu
- Nemačka – Sorbijska zajednica u Šlajfeu vekovima ukrašava uskršnja jaja složenim tehnikama, koristeći vosak i perje guske
- Brazil – u gradu Kampanja, Uskrs se obeležava procesijama, dramama i pesmama, stvarajući snažan osecaj zajedništva
- Italija – praznik se slavi porodično uz bogatu trpezu na kojoj su obavezna jagnjetina, torta paskvalina, slano jelo od spanaća i jaja.
- Filipini – specifičnim ritualima se obeležava cela nedelja pre Uskrsa, a običaji za Uskrs su i maskiranje muškaraca u rimske vojnike koji marširaju ulicama, simulirajući povorku pre raspeća. Maskirani muškarci bičuju sebe po leđima, a nije redak slučaj ni da se simulira raspeće.
- Bermudska ostrva – za Uskrs se puštaju specijalno pravljeni papirni zmajevi koji simbolišu Hristovo raspeće. Porodični ručak je obavezan uz tortu od bakalara i specijalno umešeno pecivo koje na sebi ima znak krsta.
- Mađarska – kao i mi Uskrs obeležava u krugu porodice uz bogatu mrsnu ishranu. Međutim Uskršnji ponedeljak se proslavlja specifičnim ritualom polivanja vodom povorke devojaka ili žena koje prolaze ulicama. Žene i devojke prilikom polivanja „mučiteljima“, poklanjaju ukrašeno jaje.
Uskrs je praznik nade, obnove i zajedništva. Bez obzira na razlike u običajima, suština praznika ostaje ista – proslava života, ljubavi i vere.