Na današnji dan, svakog 20. marta, obeležava se Međunarodni dan sreće.
Pojam sreće je naširoko proučavan i objašnjavan tokom istorije, što samo potvrđuje značaj koji joj pridajemo. Pisci i pesnici još od antičkog vremena traže inspiraciju u sreći i pokušavaju da dokuče šta je ona zapravo. Naučnici su manje romantični pa nude objašnjenje u hormonima sreće kao što su endorfin, serotonin, dopamin i oksitocin. Psiholozi imaju svoje stanovište i kažu da je sreća odnosno radost subjektivno stanje zadovoljstva životnom situacijom, povezano sa osećajem ispunjenosti i uživanja. Životni učitelji opet tvrde da ako želite da postanete srećni to jednostavno budete.
Azijska država Butan je 2005. uvela prvi Indeks bruto nacionalne sreće koji je pored psihološkog dobrostanja (životno zadovoljstvo, emocije i duhovnost) merio i subjektivne ocene o zdravlju, obrazovanju, vladi, ekologiji i slično. Ova planinska azijska zemlja godinama važi za zemlju sa najsrećnijim građanima na svetu. Pored toga, zalažu se za alternativnu meru nacionalnog i društvenog prosperiteta, pod nazivom „Sreća: Holistički pristup razvoju”. Pristup odbacuje upotrebu ekonomskog i materijalnog bogatstva kao pokazatelja razvoja, a umesto toga usvaja holistički pristup gde su duhovno blagostanje građana i zajednica dobile dovoljno značaja.
Ujedinjene nacije su prihvatile ovu incijativu i 2012. godine proglasile 20. mart za Međunarodni dan sreće i pozvale sve zemlje da krenu u tom pravcu. Mnoge zemlje, poput Kanade, Francuske, Britanije, Japana i Italije, su već uvrstile merilo građanske sreće u svoje zvanične nacionalne statistike.
Bilo kako bilo, sreća je osnovno pravo svakog ljudskog bića, a potraga za njom je naša svakodnevna misija. Zato je možda važnije pitanje od toga šta je sreća, kako je postići? Evo nekih predloga:
1. Budite zahvalni.
2. Uživajte u trenutku.
3. Pronađite svoju strast, nešto što što vas inspunjava i motiviše i uložite svoju energiju u to.
4. Vežbajte da u svakoj situaciji održite fokus na onome što je lepo u vašem životu a ne na trenutnim izazovima.
5. Prestanite da brinete o onome što ne možete da promenite.
Srećan dan sreće!
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.