logo transparend vojvodina uzivo

Srbobran: U planu velika ulaganja

SRBOBRAN – U Srbobranu je trenutno u toku nekoliko kapitalnih projekata, a jedan od tih je rekonstrukcija Doma kulture.

Predsednik opštine Srbobran Radivoj Debeljački kaže da je prvom fazom predviđeno da se radovi završe krajem ovog meseca, a odmah nakon toga kreće se sa drugom fazom realizacije tog projekta.

Cilj je da Srbobran dobije novi Dom kulture na mestu gde se nekada nalazio Zadružni dom, pod kojim će se zapravo naći svi kulturni radnici, jer je reč o velikom objektu i lepom zdanju. Novi dom kulture imaće između 450 i 500 sedećih mesta u multifunkcionalnoj sali. Veliki objekat koji će moći da obuhvati sve kulturne sadržaje kojima se ponosimo i imamo – ističe Debeljački. – Konkurisali smo kod Pokrajinskog sekreterijata za kulturu za drugu fazu projekta u vrednosti 63 miliona dinara, što je dovoljno da završimo kompletnu rekonstrukciju Zadružnog doma, odnosno Doma kulture, a ukupna vrednost projekta je 100 miliona dinara.

Istovremeno, u toku su radovi na sanaciji i rekonstrukciji ulica u Turiji i Nadalju na 29 lokacija, vrednost projekta je 149 miliona dinara i reč je o javno-privatnom partnerstvu.

Predviđeno je kroz partnerstvo da u narednih 10 godina izdvojimo po 10 miliona svake godina za održavanje ulica i u ova dva naseljena mesta i u Srbobranu – kaže predsednik srbobranske opštine.

Dobra vest za Srbobrance je od‌jeknula nadaleko, a reč je o prodaji hotela Elan, višedecenijskog problema, objekat koji stoji devastiran i van upotrebe.

Uspeli smo da pronađemo investitora za hotel u Srbobranu, u pitanju je kompanija ”Rotor doo” iz Novog Sada, koja neće samo uraditi rekonstrukciju objekta, već i izgraditi dodatni sadržaj i napraviti mali kompleks mini banje sa termalnim bazenima. Kompanija je već započela analizu i istraživanje za bušenje termalnog izvora za sam komleks, koji će služiti za grejanje objekta, ali i grejanje bazena i vodu kojom će se puniti bazeni – kaže Debeljački. -Srbobranci mogu u narednim godinama da očekuju dosta lepu investiciju, koja nije buyetska pozicija u okviru lokalne samouprave, već privatna investicija, ali ima javni značaj- napominje Debeljački i dodaje da se Srbobran okreće turizmu, uz poljoprivredu koja je uvek bila glavni oslonac i pokretač razvoja opštine.

Termalne vode o kojima se priča godinama, ovaj projekat će obuhvatiti. Zaista mislim da Srbobran može da se promeni tim projektom i da Srbobranci koji manjim projektima mogu da se vežu za taj veliki, imaće dobar benefit – smatra Radivoj Debeljački.

Započeti su radovi i u Turiji na izgradnji fabrike vode i očekuje se da ova investicija bude završena do kraja godine, te da Turija, pored Nadalja koji već ima fabriku vode, bude još jedno mesto koje se može pohvaliti time.

U Turiji već imamo za polovinu naselja ugrađene nove cevi, novi vodovod, ostalo je da uradimo i drugi deo i onda da i u Turiji i u Nadalju imamo potpuno novu vodovodnu mrežu sa fabrikama vode. Nakon toga, prelazimo na Srbobran. Već u ovoj godini konkurisali smo za nekoliko ulica u Srbobranu za rekonstrukciju, odnosno zamenu vodovodne mreže, te ćemo paralelno sa Turijom, raditi i Srbobran, s tim da moramo pronaći i obezbediti sredstva za fabriku vode u Srbobranu, koja neće biti mala – napominje predsednik srbobranske opštine. – Kad je reč o kanalizacionoj mreži izradili smo kompletne projekte za mrežu u Srbobranu, bez Turije i Nadalja, kao i za prečistač otpadnih voda. Dokumentacija je predata Ministarstvu za zaštitu životne sredine, gde očekujemo i nadamo se da će nam u ovoj godini odobriti sredstva za tu veliku investiciju. Kompletan projekat je vredan oko 20 miliona evra, što je veliki iznos za našu lokalnu samoupravu i tražimo eksterni izvor finansiranja tog projekta.

Budžet Srbobrana je ove godine projektovan na 980 miliona dinara, koji uključuje i navedene kapitalne projekte, koji su važni za ovu opštinu.

Počeo je projekat spajanja Velikog bačkog kanala i Krivaje, takođe veliki projekat koji se realizuje kroz JVP ”Vode Vojvodine” i koji je vredan više od 400 miliona dinara i nije buyetiran u lokalnom buyetu, ali se realizuje na teritoriji naše opštine- kaže Debeljački.

Cilj tog projekta jeste da omogući navodnjavanje za 6.000 hektara obradive površine u Srbobranu i da Krivaja dobije novu količinu vode koja će popuniti njeno korito, što je važno pogotovo u letnjim mesecima, jer će rešiti problem manje količine vode u reci.

Paralelno sa tim moramo razmišljati i o dodatnoj elektrifikaciji atara, jer navodnjavanje nije moguće bez drugih propratnih projekata- kaže Debeljački. -Tako smo se opredelili i imamo određenu poljoprivrednu strategiju ka kojoj težimo.

Srbobran ima 1.500 registrovanih poljoprivrednih gazdinstava, a kada je reč o državnoj zemlji, ostalo je vrlo malo zbog procesa restitucije.

Prihod od zakupa poljoprivrednog državnog zemljišta koji je nama dosta značio za razvoj poljoprivrede je u velikoj meri smanjen, ali to nadomešćujemo kroz opšte prihode koje ostvarujemo. S jedne strane smo smanjili prihod od zakupa i naftne rente, koja je bila na vrlo malom nivou u prethodne dve godine, ali se opšti prihod povećao i uspevamo to da izbalansiramo, da ne buyet ne trpi mnogo – ističe Debeljački.

Zanimljivo je da sve što se radi u srbobranskoj opštini, usko je povezano jedno sa drugim.

Kao što je spajanje kanala i Krivaje i ekološki i projekat koji je važan za poljoprivredu, zbog koje se sređuju atarski putevi. Isto tako i rekonstrukcija hotela važna je za razvoj privrede u našem mestu, ali ima i turistički značaj. Takođe, paralelno sa tim, verujem da će se i mala i srednja preduzeća bolje razvijati kada imamo veći turistički potencijal. Rekonstrukcija Doma kulture će nužno obezbediti da Srbobran razmišlja o opštinskom muzeju, jer će nam se osloboditi objekat koji se trenutno koristi za Dom kulture – kaže Debeljački. – Svi projekti nisu sami za sebe, već se kasnije mogu nadovezivati i rešavati više nekih stvari za koje imamo za strateški cilj.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.