Srbobran: Podignuta zastava Roma na Trgu Slobode

SRBOBRAN – U znaku obeležavanja Svetskog dana Roma danas je na Trgu Slobode podignuta na jarbol zastava Roma, a tim povodom novinarima je izjavu dao član Opštinskog veća, dr Ilija Gazepov.

On je podsetio da se danas širom sveta obeležava Svetski dan Roma. Ovaj dan ustanovljen je 1990. godine u poljskom gradu Serocku, u znak sećanja na Prvi međunarodni kongres Roma koji je održan u Londonu od 4. do 8. aprila 1971. godine.

Na prvom internacionalnom okupljanju predstavnika romske zajednice iz četrnaest zemalja sveta, koje su inicirali jugoslovenski Romi, doneto je nekoliko važnih odluka.

Usvojen je međunarodni naziv Rom, što na romskom znači čovek, za sve pripadnike ove nacionalne zajednice, a za himnu je izabrana pesma „Đelem, đelem”, čiji tekst opisuje stradanje Roma i Romkinja tokom Drugog svetskog rata.

Takođe, doneta je odluka da romsku zastavu čini plavo-zelena dvobojnica sa crvenim točkom u sredini. Plava boja je simbol neba, slobode i bezgraničnog prostranstva, zelena predstavlja travu, put, život obeležen putovanjima, dok crveni točak označava simbol stalnog kretanja.

Obeležavanje 08. aprila kao međunarodnog dana Roma ima za cilj da ukaže na činjenicu da se Romi i Romkinje širom sveta nalaze u znatno nepovoljnijem položaju u odnosu na većinsko stanovništvo u gotovo svim oblastima društvenog života, kao i da su izloženi diskriminaciji i duboko ukorenjenoj socijalnoj isključenost

,,Naš cilj, danas je da se ukaže na položaj romske populacije. Još uvek postoji velika diskriminacija i nedovoljno uključivanje Roma u sve tokove društva. Mi u našoj sredini trudimo se da budemo u stalnom kontaktu sa udruženjima Roma i predstavnicima romske populacije i trudimo se da pomognemo i izađemo u susret njihovim potrebama i zahtevima. Tako će biti i u budućnosti. Naš zadatak je da se ukupno stanje i položaj Roma u našoj sredini poboljša i da Romi budu ravnopravni deo naše zajednice i imaju ista prava i obaveze kao i svi ostali građani”, kazao je dr Ilija Gazepov.

U Republici Srbiji, prema podacima popisa stanovništva iz 2011. godine, živi 147.604 lica romske nacionalne pripadnosti, što čini udeo od 2,05% u ukupnom stanovništvu.

Međutim, s obzirom na činjenicu da prema Ustavu Republike Srbije građani i građanke nisu u obavezi da se izjasne o svojoj nacionalnoj pripadnosti, pretpostavlja se da je broj Roma i Romkinja zapravo znatno veći od onoga što zvanična statistika pokazuje, na šta ukazuju i procene različitih organizacija.

Socijalno uključivanje Roma i Romkinja prepoznato je kao jedan od prioriteta Vlade Republike Srbije u ključnim strateškim dokumentima u procesu evropskih integracija, a pre svega u Akcionom planu za Poglavlje 23 (Pravosuđe i osnovna prava).

Vlada Republike Srbije usvojila je i Strategiju za socijalno uključivanje Roma i Romkinja u Republici Srbiji za period od 2016. do 2025. godine.

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.